Hibrit manyetik eğriler için yineleme operatörü
Recursion operator for hybrid magnetic curves
  1. Tez No: 885381
  2. Yazar: ECE SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT KÖRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bir Küresel uzay üzerindeki manyetik eğriler, F manyetik alanının etkisi altında hareket eden yüklü parçacıkların yörüngeleridir. Bu tez öncelikle 3 boyutlu Öklid uzayındaki killing manyetik alanlara karşılık gelen bu eğriler için bazı özellikleri incelemeyi amaçlamaktadır. T-manyetik ve e-manyetik eğriler olarak adlandırılan manyetik alanlarda bu eğrilerin bazı karakterizasyonları ve yineleme operatörleri verilip, yörüngeleri araştırılacaktır. Ayrıca uzayda yarı-manyetik eğriler gösterilip bu eğrilerin yineleme operatörleri bulunarak enerjileri hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
The magnetic curves on a Spherical space are trajectories of charged particles moving on M under the action of a magnetic field F. This paper aims at studying some properties for these curves which corresponding to the Killing magnetic fields in the 3-dimensional Euclidean space. We investigate the trajectories of the magnetic fields called T-magnetic and e-magnetic curves, also we give some characterizations of these curves and recursion operator. Additionally, quasi-magnetic curves are shown in space and we calculate their energies by finding the recursion operator sof these curves