Okul müdürlerinin yöneticilik anlayışı
Management approach of school principals
  1. Tez No: 885382
  2. Yazar: CAN BARTU ORALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BABAOĞLAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul müdürlerinin yöneticilik anlayışlarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda okul müdürlerinin yöneticilik anlayışlarını derinlemesine incelemek üzere nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde kamu ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 20 okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre okul müdürlerinin yöneticilik metaforlarının otoriter yönetici, paternalist yönetici, transformatif yönetici ve vizyoner yönetici tiplerine karşılık geldiği görülmüştür. Okul müdürleri, adalet ve dürüstlüğün bir yöneticinin sahip olması gereken en önemli özellikler olarak görmektedir. Okul müdürlerinin benimsedikleri yöneticilik yaklaşımlarının daha çok insan ilişkileri kuramı ve bilimsel yönetim kuramları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul müdürlerinin bürokratik örgüt ve sistem kuramlarını daha az benimsedikleri görülmüştür. Okul müdürü olarak görev yapmanın hissettirdiği duyguların ağırlıklı olarak olumlu duygular olduğu tespit edilmiştir. Yöneticiliğin okul müdürlerine hissettirdiği olumlu duyguların başında mutluluk gelmektedir. Okul müdürlerinin yöneticilik yaparken hissettikleri olumsuz duyguların ise öncelikle iş baskısı/stresi ve yorgunluk olduğu görülmüştür. Okul müdürleri yönetici olmak isteyen adaylara yönetsel beceri olarak iletişim becerilerini geliştirmeleri, mevzuata hakim olmaları, yöneticilik kuramsal bilgisine sahip olmaları; değer donanımı açısından ise sabırlı olmaları, insana değer vermeleri ve adil olmaları açısından öneri ve tavsiyelerde bulunmaktadır. Diğer taraftan okul müdürlerinden 4'ü okul müdürü olmayı yönetici olmak isteyen adaylara tavsiye etmediklerini ifade etmiştir. 2024, xi + 81 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yöneticilik, Liderlik, Algı, Yöneticilik Anlayışı, İdeal yönetsel özellikler, Okul Müdürü, Duygu, Nitel araştırma
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine school principals' understanding of management. For this purpose, the phenomenological pattern, one of the qualitative research methods, was preferred to examine school principals' understanding of management in depth. The study group of the research consists of 20 school principals working in public primary and secondary education institutions in Istanbul in 2023-2024 academic year. A semi-structured interview form was used to collect data in the study. According to the research findings, it was seen that school principals' management metaphors correspond to authoritarian manager, paternalistic manager, transformative manager and visionary manager types. School principals evaluated the characteristics that a principal should have in the context of personality traits and leadership and management characteristics. School principals consider justice and honesty as the most important characteristics that a principal should have. It has been concluded that the management approaches adopted by school principals are mostly human relations theory and scientific management theories. It has been observed that school principals adopt bureaucratic organization and system theories less. It has been determined that the emotions felt by working as a school principal are predominantly positive. Happiness is one of the most positive emotions that management brings to school principals. It has been observed that the negative emotions felt by school principals while working as administrators are primarily work pressure/stress and fatigue. School principals advise candidates who want to become administrators to develop their communication skills as managerial skills, to be familiar with the legislation, and to have theoretical knowledge of management; In terms of value equipment, they make suggestions and recommendations in terms of being patient, valuing people and being fair. On the other hand, 4 of the school principals stated that they do not recommend being a school principal to candidates who want to become administrators. 2024, xi + 81 Pages KEYWORDS: Management, Leadership, Perception, Management Approach, Ideal managerial characteristics, School Principal, Emotion, Qualitative Research