Deneysel akut pankreatitte pentoksifilinin serum tümör nekroz faktör alfa düzeyine etkileri
The effects of pentoxyphylline on tumor necrosis factor-alpha in experimental acute pancreatitis
  1. Tez No: 788747
  2. Yazar: MUSTAFA YİĞİT
  3. Danışmanlar: UZMAN OP. DR. EMEL BAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
GiRiŞ: Akut pankreatitin fizyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olmasına rağmen çalışmalar, akut pankreatitin patogenezinde sitokin degişimlerinin rolü olduğunu göstermiştir. I AMAÇ: Ratlarda biliyopankreatik kanal bağlanarak oluşturulan deneysel akut pankreatit modelinde pentoksifilin tedavisinin koruyucu etkilerini başta TNF- α olmak üzere biyokimyasal ve histolojik olarak analiz etmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Ağırlıkları 250-300 gr arasında degişen, yetişkin 55 adet Wistar Albino cinsi erkek rat randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grup I (Sadece Laparatomi, n=15), Grup II (Kontrol, n=20), Grup III ( Pentoksiflin n=20). Grup II ve III'de biliyopankreatik kanal 5/0 prolenle bağlanarak akut pankreatit oluşturuldu. Her bir ana gruptan operasyonun bitiminden itibaren geçen süre esas alınarak 6, 12 ve 48 saatlik alt gruplar oluşturuldu. Grup III'e operasyon sırasında, 6, 12 ve 24. saatte olmak üzere 12mg/kg dozunda pentoksifilin tedavisi intraperitoneal olarak uygulandı. Grup I ve II'ye ise aynı hacimde %0,9 NaCl çözeltisi operasyon sırasında, 6, 12 ve 24. saatlerde intraperitoneal olarak uygulandı. Oluşturulan alt gruplar 6, 12 ve 48. saatlerde sakrifiye edilerek serum örnekleri alındı ve pankreas dokuları çıkarıldı. Serumda amilaz ve TNF-α değerleri çalışıldı. Pankreasin ıslak ağırlıkları ölçüldü, pankreas dokusu hemotoksilen eozin ile boyanıp ışık mikroskopisinde degişiklikler incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Although the physiopathogenesis of acute pancreatitis has not been fully elucidated, studies have shown that cytokine changes play a role in the pathogenesis of acute pancreatitis. Aim: To analyze the protective effects of pentoxifylline treatment biochemically and histologically, particularly TNF-α, in the experimental acute pancreatitis model created by ligating the biliopancreatic duct in rats. Methods: 55 adult male Wistar Albino rats, weighing between 250-300 grams, were randomly divided into 3 groups: Group I (Laparotomy only, n=15), Group II (Control, n=20), Group III ( Pentoxifylline n=20). In groups II and III, acute pancreatitis was created by ligating the biliopancreatic duct with 5/0 prolene. Based on the time, elapsed from the end of the operation from each main group, subgroups of 6, 12 and 48 hours were formed. In Group III, 12mg/kg pentoxifylline treatment was administered intraperitoneally at the 6th, 12th and 24th hours during the operation. In Groups I and II, the same volume of 0.9% NaCl solution was administered intraperitoneally during the operation, at the 6th, 12th and 24th hours. The formed subgroups were sacrificed at 6, 12 and 48 hours, serum samples were taken and pancreatic tissues were removed. Serum amylase and TNF-α values were investigated. Wet weights of pancreas were measured, pancreatic tissue was stained with hematoxylin-eosin and changes were examined under light microscopy.