Chastity in Geoffrey Chaucer's Canterbury Tales
Geoffrey Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri'nde İffet Kavramı
  1. Tez No: 885418
  2. Yazar: SİNAN KIYAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK NEDİCEYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu akademik çalışmanın amacı, Geoffrey Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri adlı eserinde iffet kavramının farklı karakterler tarafından anlatılan hikayelerde nasıl sunulduğunu incelemektir. Canterbury Hikayeleri eserinde yer alan her karakterin kişilik tanımları, ait oldukları sosyal sınıflar ve yaşadıkları dönemde önem arz eden kavramlara bakış açıları farklıdır. Bu farklılıklardan ötürü her bir karakter, anlattığı hikayelerde aynı kavramı farklı yönlerden değerlendirmektedir. Eser üzerine yapılan birçok akademik çalışmada, karakterlerin kavramlar ve olgular hakkında yaptıkları yorumlar üzerinden Chaucer'ın şahsi görüşleri incelenmektedir. Bu araştırmanın yöntemi ise karakterleri gerçek hayattan alınmış bireyler olarak değerlendirmektir. Böylelikle, karakterlerin kişilik özellikleri ve sosyal sınıflarının dayattığı anlayışları irdelemek mümkün olacaktır. Bu çalışma, Orta Çağ İngilteresi'nde erkeklerin ve kadınların sahip olması beklenen bir erdem olan iffet kavramının toplum tarafından nasıl tanımlandığını açıklayarak, bu kavramın toplum için neden önemli olduğunu belirlemektedir. Bu bağlamda, kavramın politik ilişkilerdeki önemi, aile yapısını etkileme biçimi ve toplumun farklı medeni hallerde bulunan insanlara yaklaşımı incelenir. Ayrıca bu çalışma, Canterbury Hikayeleri'nde yer alan Şövalye'nin Hikayesi, Bath'lı Kadın'ın Hikayesi, Tüccar'ın Hikayesi ve Toprak Ağası'nın Hikayesi bölümlerindeki şövalye karakterleri alt başlıklar halinde inceleyerek, karakterlerin kişilikleri ve sosyal konumları ile anlattıkları hikayelerde iffet kavramını yorumlama biçimleri arasındaki bağlantıları ortaya koymaktadır. Araştırmanın son bölümü, sunulan argümanları özetleyerek, yapılan analizler neticesinde iffet kavramı üzerindeki yorum farklılıklarının eserdeki karakterlerin şahsi tecrübelerinden ve yaşadıkları çevrenin anlayış biçimlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı hususunda net bir yargıya varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this academic study is to examine how the concept of chastity is presented in the stories told by different characters in Geoffrey Chaucer's The Canterbury Tales. Each character in the Canterbury Tales has different type of personality traits. The social classes they belong to are different. Therefore, their perspectives on the important concepts of the period differ. Due to these differences, each character evaluates the same concept from different perspectives in the stories they tell. In many academic studies on this masterpiece, Chaucer's personal views are examined through the comments made by the characters on certain concepts. The method of this research is to evaluate the characters as individuals taken from real life. In this way, it will be possible to examine the personality traits of the characters and their considerations imposed by their social class. This study explains how the concept of chastity, a virtue that men and women were expected to possess, was defined by the society in medieval England and determines why this concept was important. In this context, the importance of chastity in political relations, the way it influenced the family structure and society's approach to people of different marital status are examined. This study analyzes the knights in The Knight's Tale, The Wife of Bath's Tale, The Merchant's Tale and The Franklin's Tale in Canterbury Tales and reveals the connections between the personalities and social positions of the characters and the way they interpret the concept of chastity in the stories they tell. Finally, this study summarizes the arguments presented and concludes how the differences in interpretation of the concept of chastity varies due to the personal experiences and social classes of the characters.