Kadın üniversite öğrencileri tarafından algılanan çok boyutlu sosyal destek ile benlik saygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between multidimensional social support perceived by female university students and self-esteem and life satisfaction
- Tez No: 885440
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ULUOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplumsal cinsiyet kadın, erkek ya da interseks olmanın psikolojik, davranışsal, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik yönlerini ifade etmekte olup bireylerin yaşamlarının tüm alanlarına etki etmektedir. Bu çalışma toplumsal cinsiyetin kadın üniversite öğrencileri üzerindeki psikolojik ve sosyal etkilerini ele almakta olup bu doğrultuda toplumsal cinsiyetin algılanan sosyal destek, benlik saygısı ve yaşam doyumu ile ilişkisini inceleme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tabakalı orantılı örnekleme yöntemi kullanılarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin beş farklı fakültesinde 388 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Oluşumu Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizleri Lisrel 12.4 ve SPSS 29 programı aracılığıyla yapılmıştır. Bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender encompasses the psychological, behavioral, social, and cultural aspects of being female, male, or intersex, influencing all areas of individuals' lives. This study addresses the psychological and social effects of gender on female university students and aims to examine the relationship between gender, perceived social support, self-esteem, and life satisfaction. The research was conducted with 388 voluntary participants from five different faculties of Zonguldak Bülent Ecevit University, using a stratified proportional sampling method. Data collection instruments included the Demographic Information Form, the Socialization of Gender Norms Scale, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Rosenberg Self-Esteem Scale and The Satisfaction With Life Scale. Data analyses were performed using Lisrel 12.4 and SPSS 29 software. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and multiple regression analyses were conducted. According to the Pearson correlation analysis, all subdimensions of the Socialization of Gender Norms Scale (appearance, egalitarian gender roles, traditional gender roles, and resilience) were significantly related to perceived social support from family.