Consumers acceptance of generative artificial intelligence based on chatbot use
Üretken yapay zeka tabanlı sohbet botu kullanımının tüketiciler için kabulü
- Tez No: 885439
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Duygular, antropomorfizm, bilişsel değerlendirme, sosyal etki ve motivasyonun kullanıcıların kabulü üzerindeki etkileri, yapay zeka yazılımlarının bir hizmet olarak kullanımında önemli rol oynamaktadır. Üretken yapay zeka yazılımlarının zorluk çektiği alanlar, başta kullanıcıların duygularını anlamak; motivasyonlarını, çevrelerinin üzerlerinde yarattığı etkiyi kavramak ve bilişsel değerlendirmelerini olumlu olarak, etkileyebilmektir. Performans beklentisi ve efor beklentisi, antropomorfik karakteristikler, içsel motivasyon, sosyal etki ve duyguların ölçümü, kullanıcıların bu yazılımların kullanımını kabul etme isteklerini anlamak için önemli birer faktördür. Kullanıcıların üretken yapay zeka yazılımları ile etkileşim halindeyken kabullerini yorumlamak için Birleşik Kabul ve Teknoloji Kullanımı Modeli Teorisi ve Bilişsel Değerlendirme Teorisi temel olarak kullanılmıştır. Model, çevrimiçi bir anket çalışması ile toplanan veriler kullanılarak ampirik olarak test edilmiştir. Kullanıcıların kabulüne ilişkin Üretken Yapay Zeka yazılımları, çevrimiçi ortamda fiili kullanım verileri toplanmış, kullanıcıların istekliliğini etkileyen faktörler Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın öne çıkan bulguları, duyguların üretken yapay zeka sohbet yazılımlarının kullanımını kabul etmede en önemli neden olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, kullanılan Bilişsel Değerlendirme Teorisi bazlı araştırma modelini desteklediğini saptamıştır.
Özet (Çeviri)
The impacts of emotions, anthropomorphism, cognitive appraisals, social influence and motivation on acceptance of users play important role in the usage of the artificial intelligence software. The challenge for generative artificial intelligent software is to evaluate users' emotions, cognitions and perceptions. Measurements of performance expectancy, effort expectancy, anthropomorphic characteristics, intrinsic motivation, social influence, and emotions are the prerequisite to understand users' willingness to accept the use of these software. To interpret users' acceptance while the users are interacting with the generative artificial intelligence chatbot software, Unified Theory of Acceptance and Use of Technology Model and Cognitive Appraisal Theory are used as theoretical foundation. The model was empirically tested using data collected from online survey. Generative Artificial Intelligence software based on users' acceptance were analyzed with PLS_SEM along with the influencing factors of users' willingness to use. The findings indicated that emotion is powerful antecedent of acceptance the use of these software, and supports the proposed three level appraisal of use acceptance model for Generative AI Software.