Comparison of bolus and infusion of esmolol on hemodynamic and parathormoneresponses to tracheal intubation
Tek bolus doz veya infüzyon şeklinde esmolol kullanımının laringoskopi ve entübasyonakarşı gelişen hemodinamik cevapların önlenmesindeki etkinliğinin karşılaşırılması
  1. Tez No: 885455
  2. Yazar: AYŞE VAHAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN UZMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Arka Plan: Esmolol bolus ve bolus+infüzyonun laringoskopi ve trakeal entübasyon (LTI) ile ilişkili hemodinamik ve serum parathormon (PTH) seviyesi değişiklikleri üzerindeki etkilerini karşılaştırdık. Materyal ve Yöntemler: Çalışmaya toplam 60 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele 3 eşit gruba ayrıldı: 20 saniye içinde bolus olarak 1,5 mg/kg esmolol (Grup B), 20 saniye içinde 0,5 mg/kg esmolol yükleme dozu, ardından 100 µg/kg/dk hızında on dakika boyunca esmolol infüze edildi (Grup I) ve izotonik salin (Grup P). Anestezi indüksiyonu tiyopenton ve rokuronyum ile gerçekleştirildi. Ortalama arter basıncı (MAP) ve HR, laringoskopiden önce (T1) ve entübasyondan 1, 3 ve 5 dakika sonra (sırasıyla T2, T3 ve T4) bazal değerde (T0) kaydedildi. PTH ve kalsiyum, entübasyondan 5 dakika ve 1 saat sonra bazal değerde ölçüldü. Sonuçlar: Grup I'de T1'de (77±13 atım/dakika) T0'a (84±13 atım/dakika) kıyasla HR'de önemli düşüşler vardı.
Özet (Çeviri)
Background: We compared the effects of esmolol bolus and bolus+infusion on the haemodynamic and serum parathormone (PTH) level changes related to laryngoscopy and tracheal intubation (LTI). Material and Methods: A total of 60 patients were enrolled to the study. The patients were randomly divided into 3 equal groups: esmolol 1.5 mg/kg as a bolus within 20 seconds (Group B), a loading dose of 0.5 mg/kg of esmolol within 20 seconds followed by esmolol was infused at a rate of 100 µg/kg/min for ten minutes (Group I) and isotonic saline (Group P). Induction of anesthesia was performed with thiopentone and rocuronium. Mean arterial pressure (MAP) and HR were recorded baseline (T0), before laryngoscopy (T1) and 1, 3, and 5 minutes after intubation (T2, T3 and T4 respectively). PTH and calcium were measured baseline, 5min and 1h after the intubation. Results: There were significant decreases in HR at T1 (77±13 beat/min) compared to T0 (84±13 beat/min) in group I.