Monitorize anestezi bakımında deksmedetomidin-remifentanil infüzyonuna esmolol eklenmesi
Addition of esmolol to dexmedetomidine remifentanil infusion in monitored anesthesia care
  1. Tez No: 164544
  2. Yazar: PINAR SARAL ÜŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN KARAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Çalışmamız, 2004 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı'nda 18-65 yaş arası, ASA I-II grubu septoplasti (SP) veya endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) planlanan ve cerrahi girişim sırasında sedasyon istenen 50 olguda yapıldı. Çalışmamızda, deksmedetomidin ve remifentanil ile monitorize anestezi bakımı (MAB) uygulanan SP ve ESC olgularında, esmolol infüzyonunun; intraoperatif remifentanil tüketimi, hemodinami, cerrahi alanın kansızlığı, hasta-cerrah memnuniyeti, postoperatif derlenme ve amnezi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Hastalar randomize olarak 25 olguluk iki gruba ayrıldı. Grup I (n=25) (kontrol grubu), Grup II (n=25) (esmolol grubu) olarak belirlendi. Her iki gruba da sedasyon amacıyla 0.5 Hg/kg intravenöz deksmedetomidin 10 dk'da gidecek şekilde bolus olarak uygulandı, daha sonra 0.1 ug/kg/sa idame infüzyonuna geçildi. Dekmedetomidinin bolus infüzyonu tamamlandıktan sonra her iki gruba da remifentanil, 0.1 ug/kg/dk dozda infüze edildi. Ek olarak, Grup I'e 50 ug/kg/dk dozda serum fizyolojik, Grup H'ye 50 |ag/kg/dk dozda esmolol infüzyonu başlandı. Tüm hastaların infüzyon öncesi, infüzyon sonrası 5. dk ve 10. dk ile insizyondan hemen sonra, intraoperatif olarak da 5., 10., 20., 30., 40., 50. ve 60. dk'larda kalp atım hızı (KAH), sistolik arter basmcı (S AB), diyastolik arter basmcı (DAB), periferik oksijen saturasyonu (SpCh) değerleri ve ramsey sedasyon skalası (RSS)'na göre sedasyon düzeyleri kaydedildi. 58Operasyon bitiminde; anestezi süresi, cerrahi süresi, intraoperatif yan etkiler, infüze edilen deksmedetomidin, remifentanil ve esmolol miktarları kaydedildi. Cerrah-hasta memnuniyeti ve cerrahi alanın kansızlığı kaydedildi. Anestezi sonrası derlenme ünitesi (PACtT)'nde; 0., 5., 15., 30. ve 60. dk'larda KAH, SAB, DAB, Sp02, RSS, postoperatif derlenme skoru (PDS), vizüel analog skala (VAS), bulantı, amnezi, yan etkiler, antiemetik ve analjezik gereksinimleri değerlendirildi ve kaydedildi. Bulgularımız değerlendirildiğinde; intraoperatif olarak 50. dk'da KAH ve kan basıncı ve postoperatif 0.
Özet (Çeviri)
ADDITION OF ESMOLOL TO DEXMEDETOMIDINE- REMIFENTANIL INFUSION IN MONITORED ANESTHESIA CARE SUMMARY The study was conducted on 50 cases, in the age group of 1 8-65, for which ASA I-II group septoplasty (SP) or endoscopic sinus surgery (ESC) was planned and sedation was required during the surgical intervention, in year 2004 at the Trakya University Medical Faculty, Department of Anaesthesiology. We aimed to investigate the effects of esmolol infusion on intraoperative remifentanil consumption, hemodynamic parameters, bloodlessness of the surgical area, patient-surgeon satisfaction, postoperative recovery and amnesia in patient undergoing SP and ESC under monitored anesthesia care (MAC) treatment with dexmedetomidine and remifentanil. The patients have been divided randomly into two groups; being Group I (n=25) (control group) and Group II (n=25) (esmolol group). Both groups were administered bolus intravenous dexmedetomidine of 0.5 pg/kg in 10 minutes for sedation. Subsequently, maintenance infusion of 0.1 jig/kg/h was started. Upon completion of the bolus infusion of dexmedetomidine, both groups were given remifentanil at 0.1 ug/kg/min dose. In addition, Group 1 was administered serum physiologic at 50 ug/kg/min dose while esmolol infusion was administered to Group II at 50 pg/kg/min. The heart rate (HR), systolic arterial pressure 60(SAP), diastolic arterial pressure (DAP), periferal oxygen saturation (SpCb) and sedation levels based on ramsey sedation scale (RSS) of all patients were recorded before and 5 and 10 minutes after infusion, and at intraoperative 5, 10, 20, 30, 40, 50 and 60th minutes. Upon completion of the operation, duration of anesthesia and surgery; intraoperative side effects were recorded along with dexmedetomidine, remifentanil and esmolol infusion amounts. Surgeon-patient satisfaction and the bloodlessness of the surgery area were recorded. HR, SAP, DAP, SpC>2, RSS, postoperative recovery score (PRS), visual analog scale (VAS), nausea, amnesia and side effects were evaluated and recorded along with antiemetic and analgesic requirements at postanesthesia care unit (PACU) at 0, 5, 15, 30 and 60th minutes. The evaluation of our findings revealed that the HR and blood pressure at intraoperative 50 minute and HR at postoperative 0 minute were significantly lower in the esmolol group compared to the control group (p2, RSS, PRS, VAS, amnesia, analgesic-antiemetic requirements and side effects.