Nazal cerrahi girişim geçirecek hastalarda esmolol hidroklorid ile sağlanan kontrollü hipotansiyonun nitrogliserin ile karşılaştırılması
The comparison of esmolol hydrocloride with nitroglycerine on providing controlled hypotension in patients who applied nasal surgery
  1. Tez No: 289265
  2. Yazar: AYLA GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Nazal cerrahi girişimlerde kanama miktarını azaltmak amacıyla yavaş olarak başlayan ve normale dönen hafif derecede kontrollü hipotansiyon sıklıkla tercih edilmektedir. Çalışmamızda nazal cerrahi girişim geçirecek olgularda, desfluran-remifentanil anestezisi altında ve BİS monitorizasyonu esmolol hidroklorid ile nitrogliserinin kontrollü hipotansiyon oluşturmadaki etkilerini, cerrahi alanın kalitesini, karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerine olan etkilerini ve yan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I ve II grubu, fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi veya septorinoplasti operasyonu planlanan 40 olgu randomize olarak, esmolol (Grup E, n=20) veya nitrogliserin (Grup N, n=20) şeklinde iki gruba ayrıldı. Grup E'de esmolol 30 sn içinde 500 ?g/kg bolus doz verilerek idamede 25-300 ?g/kg/dk ve Grup N'de nitrogliserin 0.5-2 ?g/kg/dk infüzyon hızında sistolik arter basıncının (SAB) 80 mmHg olacak şekilde uygulandı. Tüm olgularda hedef değere ulaşılıncaya kadar geçen süre, kontrol, hipotansif ve derlenme dönemindeki hemodinamik parametreler, BİS periferik oksijen satürasyonu, soluk sonu karbondioksit basıncı ve arteryel kan gazı değerleri kaydedildi. Cerrahi alan kanama skoru, preoperatif ve postoperatif 1. günde AST, ALT, üre, kreatinin ve LDH değerleri ve ayrıca yan etkiler kaydedildi.Hedef arterial basınca ulaşma süresi her iki grupta benzerdi.
Özet (Çeviri)
Controlled hypotension with slowly onset and return normally is frequently preferred to reduce bleeding in nasal surgery aproaches. This study was undertaken to assess the efficacy of esmolol hydrocloride with nitroglycerine on providing controlled hypotension, surgical field quality, and liver and kidney function under desflurane-remifentanil infusion anaesthesia and BIS monitorization in patients who applied nasal surgery approaches.After ethical approval, ASA physical status I-II, 40 patients undergoing FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery) and septorhinoplasty surgery were randomized into two groups as esmolol (Grup E, n=20) or nitroglycerine (Grup N, n=20). In group E, a bolus dose of 500 ?g/kg esmolol was given in 30 seconds followed by continuous administration at a dose of 25-300 ?g/kg/dk and in group N nitroglycerine was given at a dose of 0.5-2 ?g/kg/dk to maintain systolic arterial pressure (SAP) at 80 mmHg. The time to reach the targetted pressure, hemodynamic parameters in control, hypotansive and recovery periods, BIS, peripheric oxigen saturation,end-tidal carbondioxide pressure and arterial blood gas analysis were recorded in all patients.Time to reach the targetted arterial pressure was similiar in two groups.