Senûsî akaidinde aklî hükümler
Rational judgements in the theology of al-Sanūsī
- Tez No: 885484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED YUŞA YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mağrib'de Eş'arî geleneğinin yayılmasına öncülük eden isimlerden biri olan Muhammed b. Yûsuf es-Senûsî, kelâma dair kaleme aldığı eserlerinde aklî hükümleri merkeze aldığı bir tasnif anlayışı benimsemiş ve bu bağlamda eserlerini telif etmiştir. Senûsî ilk dönemden itibaren akıl tarifi içerisinde geçmekte olan aklî hükümleri eserlerine mukaddime olarak taşımış ve aklî hükümlere kelâm kitaplarının mukaddimesinde yer vermekle beraber makâsıd ve mebâdî tasnifinde de etkin bir şekilde bu hükümleri kullanmıştır. Bu çalışma, Senûsî'nin benimsediği bu özel tasnif yönteminin temelinde aklî hükümleri kelâmî makâsıd için nasıl tasavvurî mebâdîden kabul ettiğini ve aklî istidlâl bakımından yine bu hükümlerden nasıl istifade ettiğini incelemektedir. Bu ise öncelikle Senûsî öncesi Eş'arî geleneğinde aklî hükümlerin akıl tarifi içerisindeki tarihî serüveninin araştırılması ve aklî hükümlerin kelâm ilmindeki yeri ve ehemmiyetinin incelenmesi sonrasında Akâidü's-Senûsî kitaplarına dair yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the leading figures in the dissemination of the Ash'arī tradition in the Maghreb, Muḥammad b. Yūsuf al-Sanūsī, adopted an approach in his theological writings that focused on rational judgments (al-aḥkām al-ʿaqliyya) and composed his works within this framework. al-Sanūsī incorporated rational judgments, which were commonly found within the definition of reason (ʿaql), as an introduction (muqaddima) to his works and effectively utilized these judgments in the classification (taṣnīf) of objectives (maqāṣid) and principles (mabādīʾ), in addition to including them in the introductions of theological books. This study examines how al-Sanūsī perceived rational judgments as conceptual principles within theology and how he utilized these judgments based on rational inference. This involves, firstly, investigating the historical development of rational judgments within the Ash'arī tradition before al-Sanūsī and examining the place and importance of rational judgments within Islamic theology. Subsequently, the books collectively known as the ʿAqāʾid al-Sanūsī are analyzed.