Özel yetenekli çocuklarda mutluluğun yordayıcıları olarak mükemmeliyetçilik, narsisizm ve sosyal uyum
Perfectionism, narcissism and social adjustment as predictives of happiness in gifted children
  1. Tez No: 885494
  2. Yazar: SÜMEYYE İREM YETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada, özel yetenekli öğrencilerin mutluluk düzeylerinin; mükemmeliyetçilik, narsisizm ve sosyal uyum değişkenlerine göre yordanması amaçlanmıştır. Araştırmada özel yetenekli öğrencilerin mutluluk düzeyi ile mükemmeliyetçilik düzeyi, narsisizm düzeyi ve sosyal uyum düzeyi arasında ilişki olup olmadığını ve bu değişkenlerin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde Derince, Gebze, Gölcük, İzmit ve Körfez ilçelerinde bulunan Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim görmekte olan özel yetenekli öğrenciler oluşturmakta olup, örneklemini ise evrenden maksimum çeşit örnekleme ile seçilen 166'sı (%52,9) kız öğrenci, 148'i (%47,1) erkek öğrenci toplam 314 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan 10 maddelik demografik sorular bilgi formu, Telef (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 30 maddeden oluşan“Okul Çocukları İçin Mutluluk Envanteri”, Uz Baş (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 25 maddeden oluşan“Uyumlu Uyumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği”, Akın, Şahin ve Gülşen tarafından (2015) Türkçe'ye uyarlanan 10 maddeden oluşan“Çocukluk Çağı Narsisizm Ölçeği”; Aydoğdu ve Gürsoy (2020) tarafından geliştirilen 55 maddeden oluşan“Sosyal Uyum Durumları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre narsisizm, mükemmeliyetçilik ve sosyal uyum puanlarının mutluluk puanlarını yordama düzeyini belirlemek üzere yapılan çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre yordayıcı değişkenler birlikte mutluluk değişkeninin toplam varyansının %62'sini açıkladığı görülmektedir. Standardize edilmiş regresyon katsayısına göre yordayıcı değişkenlerin mutluluk değişkeni üzerindeki göreli önem sırası; sosyal uyum, hatalara duyarlılık, şartlı benlik saygısı, saplantılı davranış, onay gereksinimi ve narsisizm değişkenidir. Regresyon katsayılarının anlamlılığına ilişkin t-testi sonuçları incelendiğinde ise sosyal uyum, hatalara duyarlılık, şartlı benlik saygısı ve saplantılı davranış, puanlarının mutluluk değişkeni üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to predict the happiness levels of gifted students based on the variables of perfectionism, narcissism, and social adjustment. It investigates whether there are relationships between happiness, perfectionism, narcissism, and social adjustment. Additionally, it examines whether these variables differ according to various demographic factors. The study population consists of gifted students attending Science and Art Centers in the districts of Derince, Gebze, Gölcük, İzmit, and Körfez in Kocaeli during the 2023-2024 academic year. The sample comprises 314 participants selected through maximum variation sampling, including 166 (52.9%) female and 148 (47.1%) male students. To determine the happiness levels, a 10-item demographic questionnaire developed by the researcher was used, along with the 30-item“Happiness Inventory for School Children”adapted to Turkish by Telef (2014). The 25-item“Adaptive and Maladaptive Perfectionism Scale”adapted by Uz Baş (2013) was used to examine perfectionism levels. The 10-item“Childhood Narcissism Scale”adapted by Akın, Şahin, and Gülşen (2015) was employed to assess narcissism. The 55-item“Social Adjustment Scale”developed by Aydoğdu and Gürsoy (2020) was utilized to measure social adjustment. According to the multiple regression analysis results, narcissism, perfectionism, and social adjustment scores together explained 62% of the total variance in happiness scores. The relative importance of the predictor variables on the happiness variable, based on standardized regression coefficients, was as follows: social adjustment, sensitivity to errors, conditional self-esteem, obsessive behaviors, approval need, and narcissism. T-test results for the significance of regression coefficients showed that social adjustment, sensitivity to errors, conditional self-esteem, and obsessive behaviors had a significant impact on the happiness variable. The other variables, narcissism, and approval need, did not have a significant predictive effect.