Borderline kişilik özellikleri ile anneden algılanan narsisistik özellikler arasında mentalizasyonun aracı rolü
The mediating role of mentalization between borderline personality traits and perceived narcissistic traits from the mother
- Tez No: 885500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma 18 yaş ve üzerindeki kadın ve erkek katılımcılarla gerçekleştirilmiş olup anneden algılanan narsisistik özellikler ile katılımcıların borderline kişilik özellikleri arasında mentalizasyonun aracı rolü oynayabileceği hipotezinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 380 Kadın, 176 erkek olmak üzere toplamda 556 kişi katılmış, Demografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Envanteri, Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, yapısal eşitlik modeli üzerinden değerlendirilmiştir. Yapısal eşitlik modelinde, anneden algılanan narsisistik özelliklerin katılımcıların borderline kişilik özellikleri üzerindeki etkisi, mentalizasyon üzerinden incelenmiştir. Anneden algılanan narsisistik özellikler ile katılımcıların borderline kişilik özellikleri arasındaki ilişkiye (B=.31), aracı değişken olarak mentalizasyon eklendiğinde bu ilişkinin gücünde azalma olduğu (B=.29) görülmektedir. Bu nedenle mentalizasyon değişkeninin anneden algılanan narsizm ile borderline kişilik özellikleri arasındaki ilişkiye kısmi aracılık ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte anneden algılanan narsizm ile mentalizasyon arasında (B= -.20) ve mentalizasyon ile borderline kişilik özellikleri arasında (B= -.50) negatif yönde istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. . Yapısal eşitlik analizi neticesinde edinilen sonuçlar, anneden algılanan narsisizm ile borderline kişilik özellikleri arasında mentalizasyonun aracı etkisini doğrulamaktadır. Yapısal eşitlik modeline ilişkin son olarak açıklanan varyans değerleri incelenmiştir. Model testi sonucunda elde edilen değerler test edilen modelin mentalizasyondaki varyansın %3 (SH= 0.064, t= -2.64)'ünü, borderline kişilik özelliklerindeki varyansın %25 (SH= 0.097, t= -5.13)'ini açıkladığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with male and female participants aged 18 and over, aiming to investigate the hypothesis that mentalization may play a mediating role between perceived narcissistic traits in mothers and participants' borderline personality traits. A total of 556 individuals participated in the study, including 380 women and 176 men. The Demographic Information Form, Borderline Personality Inventory, and Perceived Narcissistic Traits Scale in Mothers were used. The data were evaluated using the structural equation model. In the structural equation model, the effect of perceived narcissistic traits in mothers on the participants' borderline personality traits was examined through mentalization. It was observed that the strength of the relationship between perceived narcissistic traits in mothers and participants' borderline personality traits (B = .31) decreased when mentalization was added as a mediating variable (B = .29). Therefore, it was concluded that the mentalization variable partially mediates the relationship between perceived narcissism in mothers and borderline personality traits. Furthermore, it was determined that there is a statistically significant negative relationship between perceived narcissism in mothers and mentalization (B = -.20) and between mentalization and borderline personality traits (B = -.50). The results obtained from the structural equation analysis confirm the mediating effect of mentalization between perceived narcissism in mothers and borderline personality traits. Finally, the explained variance values related to the structural equation model were examined. The values obtained from the model test indicated that the tested model explained 3% (SE = 0.064, t = -2.64) of the variance in mentalization and 25% (SE = 0.097, t = -5.13) of the variance in borderline personality traits. The findings were discussed within the framework of the literature.