Göbeklitepe'nin alternatif turizm potansiyelinin pazarlanması üzerine bir araştırma
A research on marketing the alternative tourism potential of Göbeklitepe
  1. Tez No: 885520
  2. Yazar: AHMET MUHAMMET DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Turizm, Religion, History, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Göbeklitepe'nin alternatif turizm potansiyelini ortaya koymak ve bu potansiyelin destinasyonun pazarlaması için nasıl kullanılabileceğini incelemektir. Bu tez çalışması nitel yöntemlerle gerçekleştirilmiştir ve doküman incelemesi modeli kullanılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak ilgili ulusal ve uluslararası alanyazında yayımlanmış olan kitaplar, hakemli dergilerdeki makaleler, yüksek lisans ve doktora tez çalışmaları incelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde araştırmanın konusu kapsamlı bir şekilde işlenmiş ve araştırmanın amacına uygun olarak çıkarımlarda bulunulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Göbeklitepe'nin keşfi Şanlıurfa şehrinin turistik potansiyelini daha da artırmıştır. Göbeklitepe'nin kendine özgü ve sıra dışı özellikleri yerli ve yabancı tüm insanların ilgilisini çekmektedir. Başka hiçbir yerde olmayan bu özellikler Şanlıurfa şehrinin turizmini geliştirebilmek için çok sayıda olasılık sunmaktadır. Bununla birlikte, Göbeklitepe'nin çok yönlü turizm potansiyelinin tam olarak kullanılamadığı da görülmektedir. Bununla ilgili temel sorunların ise altyapı eksikliği, yetersiz tanıtım, turizm bilincinin yeterli düzeyde gelişmemiş olması, turizm rehberlerinin yeterli düzeyde eğitimli olmaması, alandaki yetersiz düzenlemeler ve yerel halkın yetersiz desteği olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan incelemelerde Göbeklitepe'nin inanç turizmi, spritüal turizm, gastronomi turizmi, kültür turizmi, arkeolojik turizm, eko turizm, botanik turizm gibi alternatif turizm türleri için yüksek potansiyel barındırdığı anlaşılmıştır. Göbeklitepe'nin alternatif turizm potansiyelinin yüksek düzeyde kullanılabilmesi için bu destinasyonun etkin bir biçimde pazarlanması gerektiği saptanmıştır. Göbeklitepe destinasyonun etkin bir biçimde pazarlanabilmesi için ise hizmet pazarlaması karmasının 7P ve 7C unsurları kullanılarak Göbeklitepe destinasyonun nasıl pazarlanması gerektiği de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the alternative tourism potential of Göbeklitepe and to examine how this potential can be used for the marketing of the destination. This thesis study was carried out with qualitative methods and the document review model was used. In accordance with the purpose of the research, books published in the relevant national and international literature, articles in refereed journals, master's and doctoral theses were examined. As a result of these examinations, the subject of the research was comprehensively processed and inferences were made in accordance with the purpose of the research. According to the findings obtained from the research the discovery of Göbeklitepe further increased the touristic potential of the city of Şanlıurfa. Göbeklitepe's unique and extraordinary features attract the attention of all local and foreign people. These features, which are not found anywhere else, offer many possibilities to develop the tourism of the city of Şanlıurfa. However, it is also seen that the versatile tourism potential of Göbeklitepe has not been fully used. It is understood that the main problems related to this are lack of infrastructure, insufficient promotion, inadequate development of tourism awareness, inadequate training of tourism guides, inadequate regulations in the field and insufficient support of the local people. In the examinations, it was understood that Göbeklitepe has high potential for alternative tourism types such as faith tourism, spiritual tourism, gastronomy tourism, cultural tourism, archaeological tourism, eco-tourism, botanical tourism. It has been determined that in order to use the alternative tourism potential of Göbeklitepe at a high level, this destination should be marketed effectively. In order to market Göbeklitepe destination effectively, it was also discussed how Göbeklitepe destination should be marketed using the 7P and 7C elements of the service marketing mix.