Modern demokraside popülizmin yükselişi
The rise of populism in modern democracy
  1. Tez No: 885539
  2. Yazar: ZEYNEP TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
En ideal yönetim şekli söz konusu olduğunda tartışmalara mahal vermeden akıllara gelen ilk rejim olan demokrasi, günümüzde alternatifi olmayan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak tarihsel süreç içerisinde deneyimlendiği üzere kırılgan bir yapıya sahip olan demokrasilerin günümüzde bir kriz içerisine girdiği görülmektedir. Bu yargıyı destekleyen en önemli faktör ise özellikle son dönemlerde yükselen popülizm dalgasının artık demokrasi için bir tehlike arz etmeye başlamış olmasıdır. Geçmişteki örneklerinin aksine dışarıdan değil de demokrasinin kendi içinden gelen bir tehlike olan popülizmin yükselişi,“acaba demokrasi için ölüm çanları mı çalıyor?”sorusunu akıllara getirmektedir. Çünkü çoğulcu yapıya ve temsili liberal demokrasiye zarar veren popülizmin yükselişi aynı zamanda otoriter bir yapılanmayı da beraberinde getirmektedir. Yine demokrasinin kalesi olarak görülebilecek ABD'de ve yerleşik demokrasi örneklerinin görüldüğü Batı ülkelerinde dahi popülist hareketlerin hâkim olmaya başlaması, popülizmin demokrasileri yavaş yavaş ele geçirdiği algısını güçlendirmiştir. Popülizmin bu denli yükselişini ise özellikle son dönemde giderek artan göçlerle birlikte yükselen yabancı düşmanlığı ve nefret söylemleri, küresel çapta etkisini hissettiren ekonomik krizler ve hükümetlerden duyulan rahatsızlıkların artışı gibi nedenler tetiklemiştir. Hâlihazırdaki popülizm dalgası, Huntington'ın bahsettiği ters dalgalardan bir yenisinin daha yaşanabileceği ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Günümüzdeki örneklerden hareketle yeni bir ters dalgayı meydana getirecek tüm koşulların sağlandığını ve büyük ölçüde üçüncü bir ters dalga içerisinde olduğumuzu iddia etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Democracy, which is the first regime that comes to mind without controversy when it comes to the most ideal form of government, is a system that has no alternative today. However, as experienced in the historical process, it is seen that democracies, which have a fragile structure, are in a crisis today. The most important factor supporting this judgment is that the wave of populism, which has risen especially in recent years, has now posed a danger to democracy. The rise of populism, which is a danger that comes from within democracy itself, not from outside, contrary to past examples, recalls the question“Are the death knells sounding for democracy?”Because the rise of populism, which harms the pluralistic structure and representative liberal democracy, also brings with it an authoritarian structure. The dominance of populist movements even in the USA, which can be seen as a bastion of democracy, and in Western countries where examples of established democracy are seen, has strengthened the perception that populism is gradually taking over democracies. The rise of populism has been triggered by reasons such as xenophobia and hate speech, which have increased especially with the increasing migration in the recent period, economic crises that have made their effects felt on a global scale, and the increase in discomfort with governments. The current wave of populism strengthens the possibility that there may be a new reverse wave of the reverse waves mentioned by Huntington. Based on today's examples, it is possible to claim that all the conditions that will create a new reverse wave have been met and that we are largely in a third reverse wave.