Çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlükleri ve bilişsel hataların aracı rolü
The mediator role of emotion regulation difficulties and cognitive distortions in the relationship between childhood trauma and obsessive compulsive symptoms
  1. Tez No: 885574
  2. Yazar: HATİCE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlükleri ve bilişsel hataların aracı rollerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18-67 yaş arası 401 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Obsesif-Kompulsif Envanteri Gözden Geçirilmiş Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği Kısa Formu ve Düşünce Özellikleri Ölçeği uygulanmıştır. Söz konusu değişkenler cinsiyet, yaş grupları, eğitim düzeyi, medeni durum, yaşamın büyük bölümünün geçirildiği yer, psikiyatrik tanı durumu ve kronik fiziksel hastalık durumu açısından incelenmiştir. Obsesif kompulsif belirtiler, çocukluk çağı travmaları, duygu düzenleme güçlükleri ve bilişsel hatalar arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi yapılmış ve değişkenler arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Obsesif kompulsif belirtileri yordayan değişkenleri belirlemek için hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Analizin ilk modelinde çocukluk çağı travmalarının obsesif kompulsif belirtileri anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Analizin ikinci modelinde çocukluk çağı travmaları ve bilişsel hataların obsesif kompulsif belirtileri anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Analizin üçüncü modelinde duygu düzenleme güçlükleri analize dahil edilmiş ve obsesif kompulsif belirtileri anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlükleri analize dahil edildiğinde çocukluk çağı travmalarının obsesif kompulsif belirtiler üzerindeki yordayıcı etkisinin anlamlılığının ortadan kalktığı, bilişsel hataların anlamlı etkisinin devam etmekle birlikte azaldığı görülmüştür. Çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlükleri ve bilişsel hataların aracılık rolünün anlamlı olduğu bulunurken duygu düzenleme güçlüklerinin aracılık etkisinin bilişsel hatalardan daha fazla olduğu görülmüştür. Sonuç olarak çocukluk çağı travmalarının duygu düzenleme güçlükleri ve bilişsel hataları etkilediği, duygu düzenleme güçlükleri ve bilişsel hataların ise obsesif kompulsif belirtileri etkilediği söylenebilir. Obsesif kompulsif belirtisi olan bireylerde değerlendirme ve terapi sürecinde çocukluk çağı travmalarının araştırılması, duygu düzenleme güçlükleri ve bilişsel hatalar üzerinde çalışılması önerilir. BilimKodu : 116204 Anahtar Kelimeler : Obsesif kompulsif belirtiler, çocukluk çağı travmaları, duygu düzenleme güçlükleri, bilişsel hatalar
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating roles of emotion regulation difficulties and cognitive distortions in the relationship between childhood traumatic experiences and obsessive-compulsive symptoms. The sample of the study consisted of 401 participants aged between 18 and 67. To achieve the aim of the study, participants were administered a Personal Information Form, Obsessive-Compulsive Inventory- Revised, Childhood Trauma Questionnaire, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form, and Cognitive Distortions Scale. The variables were examined in terms of gender, age groups, education level, marital status, predominant place of residence, psychiatric diagnosis and chronic illness. Pearson Correlation analysis was conducted to examine the relationships between obsessive- compulsive symptoms, childhood traumatic experiences, emotion regulation difficulties, and cognitive distortions, revealing significant positive relationships between the variables. Hierarchical regression analysis was conducted to determine the variables predicting obsessive-compulsive symptoms. In the first model of the analysis, childhood traumatic experiences were found to significantly predict obsessive-compulsive symptoms. In the second model of the analysis, childhood traumatic experiences and cognitive distortions were found to significantly predict obsessive-compulsive symptoms. In the third model of the analysis, emotion regulation difficulties were included, and they were found to significantly predict obsessive-compulsive symptoms. When emotion regulation difficulties were included in the analysis, the predictive effect of childhood traumatic experiences on obsessive- compulsive symptoms was found to lose in significance, while the significant effect of cognitive distortions continued to decrease. While the mediating role of emotion regulation difficulties and cognitive distortions in the relationship between childhood traumatic experiences and obsessive-compulsive symptoms was found to be significant, it was observed that the mediating effect of emotion regulation difficulties was greater than that of cognitive distortions. In conclusion, it can be said that childhood traumas affect emotion regulation difficulties and cognitive distortions, and these, in turn, affect obsessive- compulsive symptoms. It is recommended that in the assessment and therapy process of individuals with obsessive-compulsive symptoms, childhood traumas should be investigated and work should be done on emotion regulation difficulties and cognitive distortions. Science Code : 116204 Key Words : Obsessive compulsive symptoms, childhood trauma, emotion regulation difficulties, cognitive distortions