Madde kullanan bireylere bakım veren aile üyelerinin hasta kaynaklı şiddet deneyimleri
Patient-induced violence experiences of family members caring for individuals using substances
  1. Tez No: 885581
  2. Yazar: AZAD TARAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CİHAD AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ali A, Madde Kullanan Bireylere Bakım Veren Aile Üyelerinin Hasta Kaynaklı Şiddet Deneyimleri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı, Yüksek lisans Tezi, VAN, 2024. Bu araştırmanın amacı madde kullanan bireylere bakım veren aile üyelerinin hasta kaynaklı şiddet deneyimlerini belirlemekti. Alkol ve madde kullanan bireyler, sosyal, ekonomik, toplumsal ve sağlık açısından diğer aile üyelerinin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Ayrıca bu bireylerin kendi ihtiyaçlarını karşılama açısından zorluklar yaşamaları diğer aile üyelerinin bu bireylere bakım verme rolünü üstlenmelerine de neden olmaktadır. Bunun yanı sıra aile üyelerinin madde kullanan birey kaynaklı karşılaştıkları şiddet sorunlarının da azımsanmayacak düzeyde olduğu ve bu konuda az sayıda çalışmanın yapıldığı görülmektedir. Bu çalışma nitel bir çalışma olup, araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yöntem kullanılarak gerçekleştirildi. Bu çalışmanın verileri çalışmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan; 12'si erkek ve 3'ü kadın olmak üzere toplam 15 bakım veren aile üyeleri ile bireysel derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek toplandı. Bu çalışmada, elde edilen bulguların analizi, tümevarımcı niteliksel içerik analizi ile yapıldı. Bunun yanı sıra bu çalışmada elde edilen bulguların doğruluğu için inanılırlık, güvenilebilirlik, onaylanabilirlik ve aktarılabilirlik teyidi sınandı. Bu çalışmaya katılan aile üyelerinin bakım verdikleri hasta kaynaklı psikolojik-sözel, fiziksel ve ekonomik şiddet yaşadıkları belirlendi. Aile üyelerinin yaşadıkları bu şiddeti ise en çok hastanın madde yoksunluğu çektiği dönemde yaşadıkları görüldü. Bunun yanı sıra aile üyelerinin yaşadıkları şiddet karşısında en çok üzüntü, öfke ve tükenmişlik yaşadıkları belirlenirken, şiddetle başetmede en çok kullanılan yöntemin aynı şekilde karşılık vermek olduğu görüldü. Aile üyelerinin tümünün yaşadıkları şiddettin azaltılması için madde kullanan bireyin Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edilmesi gerektiğini düşündükleri belirlendi. Son olarak, madde kullanan bireyin yol açtığı şiddet aile dinamiklerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, aile üyelerinin güçlendirilmesine yönelik müdahale programları planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ali A, Patient-Induced Violence Experiences of Family Members Caring for Individuals Using Substances, Van Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Department of Nursing of Mental Health and Diseases, Msc. Thesis,Van, 2024. The aim of this study was to determine patient-induced violence experiences of family members caring for individuals using substances. Individuals who use alcohol and substances greatly affect the quality of life of other family members in terms of social, economic, social and health aspects. In addition, these individuals experience difficulties in meeting their own needs also causes other family members to take on the role of caring for these individuals. And also originating from family members using substances, it is seen that the violence problems they face are at a significant level and few studies have been conducted on this subject. The data for this study were collected through individual in-depth interviews with a total of 15 family caregivers; 12 male and 3 female, who met the inclusion criteria. In this study, the findings were analyzed by inductive qualitative content analysis. And also, for the accuracy of the findings obtained in this study confirmation of credibility, dependability, confirmability and transferability was tested. It was determined that the family members who participated in this study experienced psychological-verbal, physical and economic violence due to the patient they cared for. And also, it was observed that family members experienced this violence mostly during the period when the patient suffered from substance withdrawal. In addition, it was seen that the family members mostly experienced sadness, anger and burnout in the face of the violence they experienced, and that they mostly responded to this violence with violence. It was also determined that all family members thought that the substance abuser should be treated in Alcohol and Substance Addicts Treatment and Research Center in order to reduce the violence they experienced. Lastly, the use of substances can lead to violence within the family unit, which in turn can have a detrimental impact on familial dynamics. It is therefore recommended that intervention programs be developed with the objective of providing support to family members.