Geleneksel akran zorbalığını ve siber akran zorbalığını deneyimleyen erkek lise öğrencilerinin depresyon-kaygı-stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of depression-anxiety-stress levels of male high school students experienced traditional peer bullying and cyber peer bullying
  1. Tez No: 885585
  2. Yazar: MAHİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada 14-18 yaş aralığında İstanbul'da ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 500 erkek lise öğrencisinin geleneksel akran zorbalığı ile siber akran zorbalığını deneyimlerinin depresyon-stres-kaygı belirtileri ile olan ilişkisi ve adli bilimler boyutu değerlendirilerek incelenmektedir. Veriler sınıf ortamında öğrencilerden anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Olweus Öğrenciler İçin Akran Zorbalığı (OÖAZ) Ölçeği, Siber Zorbalık Üçgeni Ölçeği, DASS 21 Depresyon-Kaygı-Stres Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde IBM SPSS Statistic Base 25.0 kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin 209'u (%42) 9. Sınıf, 108', (%21) 10. Sınıf, 93'ü (%19) 11. Sınıf ve son olarak da 90'ı (%18) 12. Sınıf öğrencisidir. Katılımcıların zorbalık durumları incelendiğinde, 88 (%18) öğrencinin kurban rolünde, 31 (%6) öğrencinin zorba rolünde, 172 (%34) öğrencinin hem zorba hem kurban rolünde olduğu görülmektedir. 209 (%42) öğrenci ise kendini ne zorba ne kurban olarak tanımlamıştır. Zorba ve kurban durumundaki öğrenciler en yüksek depresyon (Ort= 15,15), kaygı (Ort= 13,53) ve stres (Ort= 15,01) düzeylerine sahiptir. Buna ek olarak kurban durumundaki öğrencilerin depresyon, stres ve kaygı düzeyleri zorba durumundaki öğrencilerden daha yüksektir. Elde edilen bulgulara göre, depresyon-stres-kaygı düzeyi yüz yüze zorbalıkta daha yüksektir. Bununla ilişkili olarak zorba ve kurban grubundaki katılımcıların okulu en az seven katılımcılar olduğu görülmektedir (Ort= 2.49). Katılımcıların sınıfları arttıkça depresyon, stres ve kaygı düzeyleri düşüş göstermektedir. Tüm bulgular değerlendirildiğinde geleneksel akran zorbalığının siber akran zorbalığına göre ergenleri daha olumsuz etkilediği, hem mağdur hem zorbaların depresyon-stres-kaygı boyutunda en çok etkilenen grup olduğu, yaş arttıkça zorbalıktan etkilenme düzeyinin düştüğü, hem mağdur hem zorbaların okul sevgisinin en zayıf gençler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between traditional peer bullying and cyber peer bullying experiences and depression-stress-anxiety symptoms and the perspectıve of forensıc scıences are evaluated of 500 male high school students studying at a secondary school in Istanbul between the ages of 14-18 is examined. Data were collected from students in the classroom using the survey method. As a data collection tool in the research; Olweus Peer Bullying Scale for Students (OÖAZ) Scale, Cyber Bullying Triangle Scale, DASS 21 Depression-Anxiety-Stress Scale were used. IBM SPSS Statistic Base 25.0 was used to analyze the data collected in the study. According to the findings of the research, 209 (42%) of the students are in the 9th grade, 108 (21%) are in the 10th grade, 93 (19%) are in the 11th grade and finally 90 (18%) are in the 12th grade. When the bullying situations of the participants are examined, it is seen that 88 (18%) students are in the victim role, 31 (6%) students are in the bully role, and 172 (34%) students are both in the bully and victim role. 209 (42%) students defined themselves as neither a bully nor a victim. Students in bully and victim situations had the highest levels of depression (M= 15.15), anxiety (M= 13.53) and stress (M= 15.01). In addition, students who are victims have higher levels of depression, stress and anxiety than students who are bullies. According to the findings, the depression-stress-anxiety level is higher in face-to-face bullying. The participants' grades increase, their depression, stress and anxiety levels decrease.