Türkiye popülasyonunda PLCG2 genindeki polimorfizmlerin alzheimer hastalığı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of PLCG2 gene polymorphisms and alzheimer's disease association in the Turkish population
- Tez No: 892261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKER DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) demansın en yaygın türüdür. Hastalık hafif hafıza kaybı ve kafa karışıklığıyla başlar, günlük normal rutinleri yapamayacak kadar kötüleşmesiyle devam eder. Hastaların çoğunluğu 65 yaş üstü bireylerden oluşur. Alzheimer hastalığının en ayırt edici özelliği beta-amiloid plakları ve tau düğümleri de dahil olmakla beyinde anormal protein birikiminin olmasıdır. Alzheimer hastalığına neden olan faktörlerin %80`i genetiktir. Son zamanlarda yapılan büyük ölçekli genom çapında ilişkilendirme (GWAS) çalışmalarında 30`dan çok gen bölgesi geç başlangıçlı AH ile ilişkilendirilmiştir. Tanımlanan genlerin %40`ı immun ve mikroglia ile ilişkisi belirlenmiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda PLCG2 genindeki bazı polimorfizimlerin Alzheimer hastalığı için hem risk hem de koruyucu faktör olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada PLCG2 geninin R268W (rs1143687) ve H257L (rs45443101) polimorfizmlerinin AH`la ilişkisi araştırıldı. 116 hasta ve 166 kontrol grubu olmakla, toplam 282 örnekle çalışılmıştır. Çalışma sonucunda örneklem sayısnın az olması ve polimorfizmlerin farklı popülasyonda farklı frekanslar göstermesi nedeni ile PLCG2 geninin R268W (rs1143687) ve H257L (rs45443101) polimorfizmlerinin AH ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is the most common type of dementia. The disease initially starts with mild memory loss and confusion, and progresses to the point where daily routines become severely impaired. The majority of patients are over the age of 65. A distinguishing feature of Alzheimer's disease is the abnormal accumulation of proteins in the brain, including beta-amyloid plaques and tau tangles. Approximately 80% of the factors contributing to Alzheimer's disease are genetic. Recent large-scale genome-wide association studies (GWAS) have identified over 30 gene regions associated with late-onset AD. 40% of the identified genes have been associated with immune and microglia.Recent studies have identified that certain polymorphisms in the PLCG2 gene are both risk and protective factors for Alzheimer's disease. This study investigated the association of PLCG2 gene polymorphisms R268W (rs1143687) and H257L (rs45443101) with Alzheimer's disease. A total of 282 samples were analyzed, including 116 patients and 166 controls. As a result of the study, due to the small sample size and the varying frequencies of the polymorphisms in different populations, the associations of PLCG2 gene polymorphisms R268W (rs1143687) and H257L (rs45443101) with Alzheimer's disease were not found to be statistically significant.