Karbon kaynaklarının salmonella typhimurium'da biyofilm oluşumu üzerindeki etkinliğinin matematiksel modellemesi
Mathematical modeling of the efficacy of carbon sources on biofilm formation in salmonella typhimurium
  1. Tez No: 885601
  2. Yazar: HALE ELÇİN LATİFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Matematik, Mikrobiyoloji, Biology, Mathematics, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Salmonella dünya genelinde gıda kaynaklı hastalıkların büyük bir çoğunluğuna sebep olan bir patojendir. Çok-hücreli benzeri yapılar olarak adlandırılan ve genetik ve fizyolojik açılardan planktonik formlardan farklılık gösteren biyofilm yapıları, antibakteriyel tedavilere ve çeşitli eradikasyon yöntemlerine karşı büyük oranda direnç geliştirme yeteneğindedirler. Biyofilm yapıları ile başa çıkabilmek için Salmonella metabolizmasını ve fizyolojisini detaylı bir şekilde anlamak önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada çoğunluğu gıda endüstrisinde yer alan yedi tane karbon kaynağı (glukoz, fukoz, ramnoz, sitrat, suksinik asit, malik asit, asetik asit), ve bu karbon kaynaklarının çeşitli konsantrasyonlarının (%0,1-%0,6) Salmonella biyofilm oluşumuna etkileri araştırılmıştır. Deneysel süreçlerin takibinde, Gecikmeli Lojistik Diferansiyel Denklemler kullanılarak Salmonella biyofilm yörüngelerinin matematiksel modelleri geliştirilmiştir. Modelin, çok fazla miktarda veri olmadan dahi Salmonella biyofilm oluşumunu modellemek için etkili olduğu çalışmada ortaya konulmuştur. Bu tez çalışmasında elde edilen veriler, Salmonella karbon metabolizmasının ve Salmonella biyofilm yapılarının daha iyi bir şekilde anlaşılması ve biyofilm eradikasyon yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlaması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Salmonella is a pathogen that causes the majority of foodborne illnesses worldwide. Biofilm structures, which are called multicellular-like structures and differ from planktonic forms in genetic and physiological aspects, are capable of developing great resistance to antibacterial treatments and various eradication methods. In order to deal with biofilm structures, it is important to understand Salmonella metabolism and physiology in detail. In this study, the effects of seven carbon sources (glucose, fucose, rhamnose, citrate, succinic acid, malic acid, acetic acid) and various concentrations of these carbon sources (0,1%-0,6%) on Salmonella biofilm formation were investigated. Following the experimental processes, mathematical models of Salmonella biofilm trajectories were developed using Delayed Logistic Differential Equations. It is demonstrated that the model is effective for modelling Salmonella biofilm formation even without a large amount of data. The data obtained in this thesis are important in terms of better understanding of Salmonella carbon metabolism and Salmonella biofilm structures and contributing to the development of biofilm eradication methods.