Determination of biological activities and phenolic constituents of endemic dianthus species in Bolu
Bolu'da yetişen endemik dianthus türlerinin biyolojik aktivitelerinin ve fenolik içeriklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 885603
  2. Yazar: AYŞE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Caryophyllaceae ailesi içerisinde yer alan Dianthus cinsi, 300'den fazla türü içerir. Geleneksel tıpta menostaz, gonore, karaciğer sorunları, öksürük, çıban ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere geniş bir hastalık yelpazesini tedavi etmek için çeşitli Dianthus türleri kullanır. Bolu, Türkiye'de bulunan yedi farklı endemik Dianthus türünün [(Dianthus ancyrensis (DAN), Dianthus aticii (DAT), Dianthus balansae (DBA), Dianthus carmelitarum (DCA), Dianthus kastemboluensis (DKA), Dianthus lydus (DLY) ve Dianthus leucocephalus (DLE)] antibakteriyel ve antioksidan özelliklerini daha iyi anlamak için, iki farklı kısımdan [FC - çiçek+baş (1) ve LS - yaprak+sap (2)] elde edilen metanol ekstraktları incelenmiştir. Bu endemik türlerin tıbbi değerini anlamak için DPPH radikal temizleme aktivitesi, toplam fenol-flavonoid içeriği, disk difüzyon yöntemi ile antibakteriyel aktivite ve bireysel fenolik içerik Ultra Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (U-HPLC) sistemi kullanılarak analiz edilmiştir. Test edilen on yedi bakteriden sadece dördü (S. epidermidis, S. aureus, S. pyogenes ve K. pneumoniae) beş farklı Dianthus türüne karşı duyarlılık göstermiştir. DLE, S. epidermidis'e karşı orta düzeyde bir antibakteriyel etki sergilerken, DKA, DAT ve DLY, S. pyogenes'e karşı önemli bir duyarlılık göstermiştir. DBA2'nin en yüksek toplam fenolik içeriğinin en güçlü radikal süpürme kapasitesi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. DAT2 ise maksimum toplam flavonoid içeriğine sahip türdür. U-HPLC analizi bulgularına göre, endemik Dianthus türlerinin ana bileşenleri rutin, floridzin, ferulik asit ve klorogenik asit olarak tespit edilmiştir. Bu bulgular, yedi endemik Dianthus türünün, ilaç ve nutrasötik endüstrilerde doğal kaynaklar olarak potansiyel kullanımını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Caryophyllaceae family includes Dianthus genus, which has over 300 species. Traditional medicine uses a wide variety of Dianthus spp. to treat a wide range of ailments, including menostasis, gonorrhea, liver problems, cough, carbuncles, and some types of cancer. Methanolic extracts derived from two distinct parts [(FC - flower+capitulum (1) and LS - leaf+stem (2)] were investigated in order to reveal antibacterial and antioxidant properties of seven distinct endemic Dianthus spp. [(Dianthus ancyrensis (DAN), Dianthus aticii (DAT), Dianthus balansae (DBA), Dianthus carmelitarum (DCA), Dianthus kastemboluensis (DKA), Dianthus lydus (DLY), and Dianthus leucocephalus (DLE)] found in Bolu, Turkey. DPPH radical scavenging activity, total phenol-flavonoid content, antibacterial activity by disc diffusion method and individual phenolic content by Ultra-High-Performance Liquid Chromatography (U-HPLC) system were performed to understand the medicinal value of these endemic species. Only four (S. epidermidis, S. aureus, S. pyogenes, and K. pneumonia) of tested seventeen bacteria showed sensitivity to five different Dianthus species. While DLE exhibited modest antibacterial action against S. epidermidis, DKA, DAT, and DLY showed substantial susceptibility to S. pyogenes. The strongest ability of DBA2 to scavenge radicals was shown to be connected with its highest total phenolic content. DAT2 was the species with the maximum total flavonoid content. The main constituents of endemic Dianthus spp. were found to be rutin, phloridzin, ferulic acid, and chlorogenic acid, based on the findings of the U-HPLC analyses These findings emphasize the potential use of seven endemic Dianthus spp. as natural resources in the pharmaceutical and nutraceutical industries.