Fen eğitiminde LEGO tuğlalarının kullanımının öğrenci akademik başarısı ve motivasyonu üzerindeki etkisi
The effect of using LEGO bricks in science education on student academic achievement and motivation
- Tez No: 885630
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada 7. Sınıf“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesinde yer alan kavramların somutlaştırılmasında LEGO tuğlalarından yapılan modellerin materyal olarak kullanılmasının öğrencilerin akademik başarıları ve motivasyonları üzerinde bir etkisinin olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ve yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları olarak“Saf Madde, Karışımlar ve Karışımların Ayrılması Konularında Yaşam Temelli Başarı Testi”ve“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 51 7. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler 2023-2024 eğitim öğretim yılında toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 paket programıyla yapılmıştır. Grupların denkliliğinin tespit edilmesi adına istatiktiksel analiz yapılmış, bağımsız gruplar t testi sonuçlarına göre uygulama öncesi grupların birbirine denk olduğu bulunmuştur. Daha sonra, her iki grupta da 6 haftalık çalışma dönemi başlatılmış, kontrol grubunda fen öğretim programında yer alan sorgulama temelli yöntem ve tekniklerle dersler işlenmiş, deney grubunda ise fen öğretim programında yer alan yöntem ve tekniklere ek olarak LEGO tuğlalarından öğrencilerin kendilerinin yaptıkları üç boyutlu modeller materyal olarak kullanılmıştır. Hem kontrol grubunda hem de deney grubunda dersler araştırmacının kendisi tarafından işlenmiştir. Belirlenen akademik başarı testi ve motivasyon ölçeği her iki gruba da uygulama öncesi ve sonrasında ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilerin betimsel ve çıkarıma dayalı istatistikleri yapılıp, verilerin normal dağıldığı tespit edildikten sonra parametrik testler ile analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine whether the use of models made of LEGO bricks as material in concretizing the concepts in the 7th Grade“Pure Substance and Mixtures”unit has an effect on students' academic success and motivation. Quantitative research method and quasi-experimental design were used in the research.“Life-Based Achievement Test on Pure Substance, Mixtures and Separation of Mixtures”and“Motivation Scale for Learning Science”were used as data collection tools of the research. The sample of the study consists of 51 7th grade students studying at a public secondary school in Sultanbeyli district of Istanbul. Data was collected in the 2023-2024 academic year. Data analysis was done with SPSS 25 package program. Statistical analysis was performed to determine the equivalence of the groups, and according to the independent groups t test results, the groups were found to be equivalent to each other before the application. Then, a 6-week study period was started in both groups, in the control group, lessons were taught with inquiry-based methods and techniques in the science curriculum, and in the experimental group, in addition to the methods and techniques in the science curriculum, three-dimensional models made by the students themselves from LEGO bricks were used as materials. was used as. Lessons were taught by the researcher himself in both the control group and the experimental group. The determined academic achievement test and motivation scale were applied to both groups as pre-test and post-test before and after the application. Descriptive and inferential statistics of the data obtained were made and analysis was carried out with parametric tests after it was determined that the data were normally distributed. According to independent groups t test results; It was observed that the use of LEGO bricks in science education made a statistically significant difference on students' academic achievement (p < 0.05) and motivation for learning science (p < 0.05). This was supported by similar studies in the literature and suggestions were made for future studies.