Hemşirelerde iş yeri zorbalığının mesleki iş tatmini üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Bir üniversite hastanesi örneği
Evaluation of the impact of workplace bullying on professionaljob satisfaction among nurses: A case study of a university hospital
  1. Tez No: 885636
  2. Yazar: DUYGU MİZİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMURE AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, hemşirelerde iş yeri zorbalığının mesleki iş tatmini üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı-kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Çalışmamız İstanbul'da bulunan bir vakıf üniversitesi hastanesinde görev alan hemşireler ile yapıldı. Örneklemi, Nisan-Mayıs 2024 tarihleri arasında görev yapan 350 hemşire oluşturdu. Çalışma verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, İş Yeri Zorbalığı Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği kullanılarak toplandı. Hemşirelerin yaş ortalaması 29.26±4.93 'dır. Hemşirelerin büyük çoğunluğu kadın (%62.9), bekar (%59.4) ve lisans mezunudur (%67.7). Örneklemin %25.7'i ameliyathanede görev yapmakta olup, %48.3'ü 1-5 yıl çalışma deneyimine sahiptir. Hemşirelerin çoğu mesleklerinden memnun olduğunu (%67.4) ve büyük çoğunluğu kurumdan ayrılmayı düşünmediğini (%73.4) ifade etmiştir. İş Yeri Zorbalığı Ölçeği'nin puan ortalaması 31.451±6.435 (Min=22; Maks=66) ve İş Tatmini Ölçeği puan ortalaması 18.586±2.738 (Min=10; Maks=25) olarak saptanmıştır. İş yeri zorbalığı toplam puanı ve iş tatmini toplam puanı arasında negatif yönde, zayıf düzeyde korelasyon (r= -0.238) bulunmaktadır. Çalışmada ayrıca, iş yeri zorbalığı ile iş tatmini arasındaki neden sonuç ilişkisini saptamak üzere yapılan regresyon analizi anlamlı sonuç vermiştir (F=20.952; p=0.000
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive-cross-sectional research conducted to evaluate the impact of workplace bullying on job satisfaction among nurses. Our study was carried out with nurses working at a foundation university hospital in Istanbul. The sample consisted of 350 nurses working between March and May 2024. The data were collected using the Introductory Information Form, Workplace Bullying Scale, and Job Satisfaction Scale. The average age of the nurses was 29.26±4.93. The majority of the nurses were female (62.9%), single (59.4%), and had a bachelor's degree (67.7%). Among the sample, 25.7% worked in the operating room, and 48.3% had 1-5 years of work experience. Most of the nurses stated that they were satisfied with their profession (67.4%) and that they did not consider leaving the institution (73.4%). The average score of the Workplace Bullying Scale was 31.451±6.435 (Min=22; Max=66), and the average score of the Job Satisfaction Scale was 18.586±2.738 (Min=10; Max=25). A weak negative correlation was found between the total workplace bullying and total job satisfaction scores (r= -0.238). Additionally, the regression analysis conducted to determine the cause-and-effect relationship between workplace bullying and job satisfaction yielded significant results (F=20.952; p=0.000