İş yeri nezaketsizliği ile hemşirelerin işten ayrılma eğilimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining The Relationship Between Workplace Incivility and Tendency to Leave Work in Nurses
  1. Tez No: 682074
  2. Yazar: BAHAR DÜNDAR KAVAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAKET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı hemşirelerde iş yeri nezaketsizliği ile işten ayrılma eğilimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Araştırma, Antalya il merkezinde bulunan 12 özel hastaneden çalışma için kurum izni verilen üç özel hastanede çalışan toplam 250 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, İş Yeri Nezaketsizlik Ölçeği ve İşten Ayrılma Eğilimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin iş yeri nezaketsizlik puan ortalamaları 6.68±7.96 olarak tespit edildi. Hemşirelerin işten ayrılma eğilimi puan ortalamaları 6.38±3.44 olarak bulundu. İş yeri nezaketsizliği puanları ile işten ayrılma eğilimi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki saptandı (r= 0.632, p=0.0001). Sonuç: Çalışmamızın sonuçları hemşirelerin iş yeri nezaketsizliği ve işten ayrılma eğilimi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu, iş yeri nezaketsizliğine daha az maruz kalmanın işten ayrılma eğiliminde azalmaya sebep olabileceğini ortaya koymaktadır. Kurumların iş yeri nezaketsizliğini azaltmaya yönelik alacakları önlemler çalışanların memnuniyetini ve dolayısıyla iş yerine bağlılıklarını artırabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the relationship between workplace incivility and the tendency to leave work in nurses. Method: The research was carried out on a total of 250 nurses working in three private hospitals where institutional permits were given from 12 private hospitals located in Antalya. The data were collected using the Personal Information Form, the Workplace Incivility Scale and the Tendency to Leave Work Scale. Results: The mean workplace incivility scores of the nurses were determined as 6.68±7.96. The mean tendency to leave work scores of the nurses were 6.38±3.44. A statistically significant positive relationship was found between workplace incivility scores and tendency to leave work scores (r = 0.632, p = 0.0001). Conclusion: The results of the study show that there is significant relationship between workplace incivility and tendency to leave work in nurses. The nurses who are less exposed to workplace incivility have a lower tendency to leave work. Measures to be taken by institutions to reduce workplace incivility will increase employee satisfaction and thus their commitment to the workplace.