Hemşirelerin takım çalışması algıları ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişki: iş yeri zorbalığı ve çalışmaya tutkunluğun aracı rolü
The relationship between nurses' perceptions of teamwork and their intent to quit: the mediatory role of workplace bullying and work engagement
- Tez No: 838036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hemşire insan gücü yetersizliği, mesleğin küresel sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle hemşirelerin işe alınması ve işte tutulması, yönetici hemşirelerin başarı kriterlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hemşirelerin işten ayrılmasını etkileyen birçok etmen bulunmaktadır. Bu araştırma ise hemşirelerin takım çalışması algıları ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin ve iş yeri zorbalığı algıları ile çalışmaya tutkunluk düzeylerinin bu ilişkideki aracı rolünün belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımla gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini, İstanbul ilindeki üç özel hastanede ve üç eğitim-araştırma hastanelerinde çalışan 631 hemşire oluşturdu. Kişisel Bilgiler Formu, Takım Çalışması Algıları Ölçeği, İş Yeri Zorbalığı Ölçeği, Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılarak veriler toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizi kullanıldı. Hemşirelerin takım çalışması algıları yüksek (3,74±0,85), işten ayrılma niyetleri orta (2,64±1,07) ve çalışmaya tutkunlukları orta, (3,23±1,16) ve iş yeri zorbalığı algıları düşük (45,98±17,73) düzeydeydi.
Özet (Çeviri)
Nursing manpower shortage is one of the top global problems of the profession. There fore, recruiting and retaining nurses is considered one of the success criteria for nurse managers. There are many factors that affect nurses' turnover. This research was carried out with a descriptive and relationship-seeking design in order to determine the relationship between nurses' teamwork perceptions and their intention to leave, and the mediating role of workplace bullying perceptions and work engagement levels in this relationship. The research sample consisted of 631 nurses working in three private hospitals and three training-research hospitals in Istanbul. Data were collected using the Personal Information Form, Teamwork Perceptions Scale, Workplace Bullying Scale, Work Engagement Scale and Intention to Leave Scale. Descriptive statistics, correlation and regression analysis were used to analyze the data. Nurses' perception of teamwork is high (3.74±0.85), their intention to leave the job is medium (2.64±1.07), their passion for work is medium (3.23±1.16), and their perception of workplace bullying is low (45). .98±17.73) level.