Egzersizin plazma leptin konsantrasyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 88565
  2. Yazar: MURAT ÜLGEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Fare ob geninin bir ürünü olan leptin, gıda alımını azaltarak, vücut ısısı, metabolik hız ve fiziksel aktiviteyi ise artırarak ob/ob farelerde vücut ağırlığında hızlı bir düşme ile sonuçlanan, etki yapan, adipozitler tarafından salgılanan bir hormondur. Leptinin gıda alımını, yağ dokusu depolan ve hipotalamustaki doyma merkezi arasında, muhtemelen nöropeptid Y mediatörü aracılığı ile, negatif feed-back etkisi ile düzenlediğine inanılmaktadır. Serum leptin konsantrasyonlarındaki büyük değişiklikler leptin düzeylerinin düzenlenmesinde diğer faktörlerin de rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu faktörler arasında insülin, kontikosteroid, serbest yağ asitleri ve gıda alımının leptin konsantrasyonları ile ilişkisi olduğu gösterilmiştir. Ancak egzersizin rolü hakkında az bilgimiz vardır. Çalışmanın amacı egzersizin plazma leptin düzeyine olan etkisini araştırmaktır. Non-obez (VKİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Leptin,the product of the mouse ob gene, is a hormone secreted by adipocytes tat decreases food intake and increases body temperature, metabolic rate and physicalactivity, resulting in a rapid decline in body weight in the ob/ob mouse. Leptin is believed to regulate food intake through a negative feedback signal between adipose tissue stores and the satiety centers in the hypothalamus, possibly mediated by neuropeptide. Large variations in serum leptin concentrations have been noted for a given level of body fat, suggested that other factors may be involved in the regulation of leptin levels. Among these factors, insulin, corticosteroids, free fatty acids, and food intake have been implicated, but little is known about the role of exercise. The aim of this study is to search the effect of exercise on plasma leptin levels. Plasma leptin levels were measured before exercise and after 10-week period of exercise from 40 non-obese(BMI