Egzersizin apelin düzeyi üzerine etkisi
The effect of exercise on apelin level
  1. Tez No: 580606
  2. Yazar: SEDA ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE VATANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı egzersizin apelin düzeyi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 19-28 yaş aralığında 18 sağlıklı genç gönüllü erkek katılmıştır. Katılımcılar daha sonra rastgele iki gruba (egzersiz ve kontrol) ayrılmış olup egzersiz grubu sekiz hafta boyunca direnç egzersizlerinden oluşan antrenman programına katılmıştır. Katılımcıların egzersize başlamadan önce 10TM testi ile bireysel egzersiz şiddetleri belirlenmiştir. Bu şiddetlere göre katılımcılar direnç egzersizi antrenman programının ilk 1-2 haftası egzersiz şiddetlerinin %55'i ile (10 tekrar), 3-5 haftası egzersiz şiddetlerinin %75'i ile (10 tekrar) ve 6-8 haftası %75-75-80-85'i ile (6-5-4-3 tekrar) direnç egzersizi antrenman programını uygulamışlardır. Kontrol denemesinde ise, katılımcılar 8 hafta boyunca herhangi bir antrenman programı uygulamadan normal yaşantılarına devam etmişlerdir. Araştırmada katılımcılardan egzersiz öncesinde (1.hafta), ortasında (4.hafta) ve egzersiz sonrasında (8.hafta) bazı hormon ve kan parametrelerini incelemek üzere 3 defa kan örneği alınmıştır. Veriler, tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of exercise on apelin level. Eighteen healthy male volunteers aged 19-28 participated in the study. The participants were then randomly divided into two groups (exercise and control), and the exercise group participated in a training program consisting of resistance exercises for eight weeks. Before the exercise, the intensity of individual exercise was determined by 10TM test. According to these intensities, the participants have applied the resistance exercise training program with 55% of exercise intensity (10 repetitions) during the first 1- 2 weeks of the resistance exercise training program; with 75% of exercise intensity (10 repetitions) during 3-5 weeks of the resistance exercise training program; and with 75-75% - 80-85% of exercise intensity (6-5-4-3 repetitions) during 6-8 weeks of the resistance exercise training program. In the control trial, the participants continued their normal life without any training program for 8 weeks. In the study, blood samples were taken from the participants 3 times, before the exercise (1st week), in the middle (4th week) and after the exercise (8th week), to examine some hormone and blood parameters. Data were analyzed using a repeated measures two-way ANOVA.