Kekemeliği olan ve olmayan ergenlerin sosyal anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması ve kekemeliği olan ergenlerin sosyal anksiyete, kekemelik şiddeti, kaçınma davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Comparison of social anxiety levels of adolescents with and without stuttering and examination of the among between social anxiety, stuttering severity, and avoidance behaviors of adolescents with stuttering
  1. Tez No: 885662
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma kekemeliği olan ve olmayan ergenlerin sosyal anksiyete (SA) düzeyleri arasındaki farkı ortaya koyup, kekemeliği olan grupta SA, kekemelik şiddeti ve kaçınma davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya kekemeliği olan 21, kekemeliği olmayan 25, toplamda 46 ergen katılmıştır. Grupların SA düzeyleri Çocuklar İçin Sosyal Anksiyete Ölçeği- Yenilenmiş Biçim (ÇSAÖ-Y) ölçülmüştür. Kekemeliği olan ergenlerin kekemelik şiddetini ölçmek için Kekemelik Şiddeti Değerlendirme Aracı-4 (SSI-4-TR) kullanılmıştır. Kaçınma davranışları sosyodemografik formda bulunan maddeler ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 26.0 programında analiz edilmiştir. Çalışma bulgularına göre grupların SA düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kekemeliği olan ergenlerin SA düzeyleri ile kekemelik şiddeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kekemelik şiddeti ile kaçınma davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kekemeliği olan ergenlerin SA ile kaçınma davranışları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (r=0,595, p=0,004). Cinsiyet değişkeninin SA üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamasa da SA düzeylerinin değerlendirmenin önemli olduğu düşünülmektedir. Kekemeliği olan ergenlerin kaçınma davranışları ile SA düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmakta olup kaçınma davranışları üzerine çalışılması SA düzeylerine olumlu yansıyabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal the difference in social anxiety (SA) levels between adolescents with and without stuttering and to examine the relationship between SA, stuttering severity, and avoidance behaviors in the group with stuttering. A total of 46 adolescents participated in the study, including 21 with stuttering and 25 without stuttering. The SA levels of the groups were measured using the Social Anxiety Scale for Children-Revised Form (SASC-R). The Stuttering Severity Instrument-4 (SSI-4-TR) was used to measure the stuttering severity of adolescents with stuttering. Avoidance behaviors were evaluated using items from the sociodemographic form. Data were analyzed using SPSS 26.0. According to the study findings, no significant difference was found between the SA levels of the groups. No significant relationship was found between the SA levels and stuttering severity of adolescents with stuttering, nor between stuttering severity and avoidance behaviors. However, a significant relationship was found between SA and avoidance behaviors in adolescents with stuttering (r=0.595, p=0.004). The gender variable was found to have an effect on SA. As a result, although no significant difference was found between the groups, it is considered important to evaluate SA levels. Moreover, since a significant relationship was found between avoidance behaviors and SA levels in adolescents with stuttering, it is thought that working on avoidance behaviors may positively reflect on SA levels.