Profesyonel kadın voleybol oyuncularındaegzersiz bağımlılığı ve COL1A1 rs 1800012 genpolimorfizmi ile 'spor sakatlıkları veyaralanma sıklığı' üzerindeki etkilerininincelenmesi
Investigation of exercise addiction and COL1A1 rs 1800012 gene polymorphism and its effects on 'sports injuriesand injury frequency' in professional femalevolleyball players
- Tez No: 885665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bugüne kadar yapılan araştırma sonuçlarında atletik performans gelişim kriterlerinin sadece psikomotor, fizyolojik ve soyaçekimden kaynaklı yeteneklerle belirlenmediği, aynı zamanda motivasyon, stres, kaygı ve bağımlılık gibi psikolojik unsurlardan da büyük ölçüde etkilendiği bildirilmiştir. Sporcular uzun yıllar boyunca giderek artan fiziksel yüklenmelere ve yoğun antrenman uyaranlarına maruz kalmaktadır. Söz konusu yoğun ve şiddeti yüksek antrenman yüklenmelerinin yarattığı stresler neticesinde ortaya çıkabilecek yaralanmaların kalıtımdan kaynaklı sebeplerinin anlaşılabilmesi olası yaralanmaların önlenmesinde ve iyileştirme sürecinde önemli bir adım olarak düşünülmektedir. Bu kapsamda bizim yaptığımız araştırmada, profesyonel kadın voleybol oyuncularında COL1A1 rs1800012 gen polimorfizmi ve egzersiz bağımlılığı ile spor sakatlıkları sıklığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini profesyonel voleybol liginde oynayan toplam 50 kadın voleybol oyuncusu oluşturmaktadır. Çalışmamızda tüm gruplardan DNA analizi için ağız içi epitel dokudan sürüntü örnekleri alınmıştır. Ayrıca, spor sakatlığının olası sebeplerini belirleyebilecek demografik sorular ve egzersiz bağımlılığı ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the research results conducted to date, it has been reported that athletic performance development criteria are not only determined by psychomotor, physiological and genetic abilities, but are also greatly affected by psychological factors such as motivation, stress, anxiety and addiction. Athletes are exposed to increasing physical loads and intense training stimuli for many years. Understanding the genetic causes of injuries that may occur as a result of the stress caused by these intense and intense training loads is considered to be an important step in preventing possible injuries and in the healing process. In this context, our study aimed to examine the relationship between COL1A1 rs1800012 gene polymorphism, exercise addiction and the frequency of sports injuries in professional female volleyball players. The universe of the study consists of a total of 50 female volleyball players playing in the professional volleyball league. In our study, oral epithelial tissue swab samples were taken from all groups for DNA analysis. In addition, demographic questions and an exercise addiction scale were applied to determine the possible causes of sports injuries. SPSS 25.0 package program was used for data analysis in the study.