Erişkin hastalarda Standart Perkütan Nefrolitotomi (sPCNL) ve Mini Perkütan Nefrolitotomi (mPCNL) operasyonlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparison of Standard Percutaneous Nephrolithotomy (sPCNL) and Mini Percutaneous Nephrolithotomy (mPCNL) operations in adult patients: A Retrospective Study.
- Tez No: 885674
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YAPANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kliniğimizde standart perkütan nefrolitotomi (sPCNL) ve mini perkütan nefrolitotomi (mPCNL) operasyonu gerçekleştirilen toplam 150 yetişkin hasta verilerini retrospektif olarak değerlendirerek, bu iki grubun, operasyon süresi, kanama, nefrostomi süresi, işlem başarısı, postoperatif yatış süresi ve oluşan komplikasyonlar gibi klinik sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Kliniğimizde 2017 Ocak - 2023 Mart tarihleri arasında sPCNL ve mPCNL operasyonları uygulanan 18 yaş üzeri 150 renal taş hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalar sPCNL ve mPCNL gruplarına ayrılarak değerlendirildi. sPCNL grubunda 24-30F arası çapda akses kullanılırken, mPCNL grubunda 14-20F arası akses kullanıldı. Hastaların demografik bilgileri, taş özellikleri, tedavi süreci ve sonuçları gibi veriler retrosopektif olarak incelendi. Taş yükleri iki farklı yöntem ile, en uzun boyut (cm) ve elipsoid hacim formülü (cm³) kullanılarak ölçüldü. Çoklu giriş yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmedi ve sadece ilk kez PCNL uygulanan, açık böbrek cerrahisi öyküsü olmayan ve konjenital anomalisi bulunmayan renal üniteler çalışmaya alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 69 hastaya mPCNL , 81 hastaya ise sPCNL işlemi uygulanmışdır. Gruplar karşılaştırıldığında hasta yaşları, cinsiyet dağılımları, taşın lateralitesi, taşların böbrekde yerleşim yeri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to retrospectively evaluate the data of 150 adult patients who underwent standard and mini percutaneous nephrolithotomy (PCNL) operations in our clinic, comparing clinical outcomes such as operation duration, bleeding, nephrostomy duration, procedural success, postoperative hospital stay, and complications between the two groups. Materials and Methods: 150 renal stone patients over the age of 18 who underwent sPCNL and mPCNL operations in our clinic between January 2017 and March 2023 were included in the study. Patients were evaluated by dividing them into sPCNL and mPCNL groups. While an access diameter of 24-30 F was used in the sPCNL group, an access diameter of 14-20 F was used in the mPCNL group. Data such as patients demographic information, stone characteristics, treatment process and results were examined retrospectively. Stone burdens were measured using two different methods: the longest dimension (cm) and the ellipsoid volume formula (cm³). Patients with multiple accesses were not included in the study, and only renal units that underwent PCNL for the first time, had no history of open renal surgery, and had no congenital anomalies were included in the study. Results: mPCNL was performed on 69 patients, and sPCNL was performed on 81 patients included in the study. When the groups were compared, no statistically significant difference was found in terms of patient ages, gender distribution, laterality of the stone, and location of the stone in the kidney. Perioperative and postoperative data evaluation revealed no statistically significant differences between the two groups in terms of operation duration, the number of patients with DJ stents applyed postoperatively, stone clearance rates, need for blood transfusion, postoperative fever, and complications requiring additional surgical procedures.