Primer inferior oblik hiperfonksiyonu olan hastalarda dezinsersiyon,miyektomi,anteropozisyon ve geriletme cerrahilerinin karşılaştırılması
Comparison of denervation, myectomy, anterior transposition, and recession surgeries in patients with primary inferior oblique overaction
  1. Tez No: 885687
  2. Yazar: EMİNE SAVRAN ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE TURAN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Primer ve sekonder İOHF'nun tedavisinde inferior oblik kası zayıflatmaya yönelik birçok farklı cerrahi teknik bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık olarak uygulananlar tenotomi, miyotomi, geriletme, anterior transpozisyon ve denervasyon-ekstirpasyon yöntemleridir. Yöntemlerin etkinliklerine, hızlı ve kolay uygulanabilmelerine ve komplikasyon görülme oranlarına göre cerrahlar bu yöntemler arasında seçim yapmaktadırlar. Primer inferior oblik hiperfonksiyonu tanısı almış olan 64 hastanın 91 gözün; %17,6'sına (n=16) anterior transpozisyonu, %16,5'ine (n=15) dezinsersiyon, %25,2'sine (n=23) miyektomi ve %40,7'sine (n=37) geriletme cerrahisi uygulandı. Olguların yaş ortalaması 12,85±9,63 (4-49) yıl idi. Ortalama 20,79±6,88 (12-36) ay yapılan takipler sonucunda 91 gözün 88 (%96,7)'inde düzeltme elde ederek başarı kriterlerimize uygun sonuçlar elde edilmiştir. Olguların 25 (%27,5)'inde postop rezidü İOHF, tek gözüne operasyon uygulanan olguyların %31,6'sında (n=12) diğer gözde İOHF gelişti. Hiçbir olguda inferior oblik hipofonksiyonu ve adherens sendromu görülmedi. Sonuç olarak primer İOHF olan olgularda dezinsersiyon, miyektomi, geriletme ve anteropozisyon operasyonlarının etkili ve güvenilir yöntemler olduğunu düşünmekteyiz. akademik bir dille ingilizceye çevirir misin
Özet (Çeviri)
There are several different surgical techniques aimed at weakening the inferior oblique muscle in the treatment of primary and secondary inferior oblique overaction (IOOA). The most commonly performed procedures include tenotomy, myotomy, recession, anterior transposition, and denervation-extirpation. Surgeons select between these methods based on their efficacy, ease of application, and complication rates. In this study, 91 eyes of 64 patients diagnosed with primary inferior oblique overaction underwent surgical intervention. Anterior transposition was performed in 17.6% of cases (n=16), disinsertion in 16.5% (n=15), myectomy in 25.2% (n=23), and recession in 40.7% (n=37). The mean age of the patients was 12.85±9.63 years (range: 4-49 years). Following an average follow-up period of 20.79±6.88 months (range: 12-36 months), 88 out of 91 eyes (96.7%) achieved correction, meeting the success criteria of our study. Postoperative residual IOOA was observed in 25 cases (27.5%). In 31.6% (n=12) of patients who underwent surgery on one eye, IOOA developed in the contralateral eye. No cases of inferior oblique underaction or adherence syndrome were reported. In conclusion, we consider disinsertion, myectomy, recession, and anterior transposition to be effective and reliable methods in the management of primary inferior oblique overaction.