Acil serviste akut apandisit tanisi konulan hastalarda presepsin, calprotectin, IL- 6 düzeylerinin tanisal değerininin, alvarado skorlamasi ve radyolojik tani yöntemleri ile korelasyonunun i̇ncelenmesi
Examination of the diagnostic value of presepsin, calprotectin, IL-6 levels and their correlation with alvarado scoring and radiological diagnostic methods in patients diagnosed with acute appendicitis in the emergency department
- Tez No: 885688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TORTUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Karın ağrısı olan hastalar acil servis hastaları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Karın ağrısı etiyolojilerinin içinde akut apandisit (AA) en sık akut batın nedeni olarak görülmektedir. Amaç: Çalışmamızda AA'da presepsin, calprotectin ve interlökin-6 (IL-6) düzeylerinin tanısal değerlerinin, görüntüleme yöntemleri ve alvarado skoruyla korelasyonunun incelenmesi amaçlandı. Materyal Metod: 03.05.2023-01.01.2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Acil Servise karın ağrısıyla başvuran yapılan muayene ve tetkikler sonucunda AA tanısı konulan 45 hasta ve 45 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Hastaların acil servise başvurusundaki demografik verileri, alvarado skoru ve görüntüleme yöntemi ve bulguları bir forma kaydedildi. Hasta ve kontrol grubundan alınan kan örnekleri uygun şartlarda saklanarak eş zamanlı presepsin, calprotectin ve IL-6 düzeyleri bakıldı ve istatistiksel analizi IBM SPSS 20 programıyla yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan her iki gruba 17 kadın, 28 erkek alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Patients with abdominal pain occupy an important place among emergency room patients. Among the etiologies of abdominal pain, acute appendicitis (AA) is seen as the most common cause of acute abdomen. Aim: Our study aimed to examine the diagnostic values of presepsin, calprotectin and interleukin 6 (IL-6) levels in acute appendicitis and their correlation with imaging methods and Alvarado score. Material and Methods: Between 03.05.2023 and 01.01.2024, 45 patients who were diagnosed with AA as a result of the examination and tests performed at the Atatürk University Research Hospital Emergency Department with abdominal pain and 45 healthy volunteers were included in the study as a control group. The patients' demographic data, Alvarado score, imaging method and findings at the time of admission to the emergency department were recorded on a form. Blood samples taken from the patient and control groups were stored under appropriate conditions, and presepsin, calprotectin and IL-6 levels were measured simultaneously, and statistical analysis was performed with the IBM SPSS 20 program. Results: 17 women and 28 men were included in both groups participating in the study.