Essays in applied microeconomics
Uygulamalı mikroekonomi üzerine makaleler
- Tez No: 885697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAZİYE PELİN AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez, Uygulamalı Mikroekonomi alanında üç denemeden oluşmaktadır. İlk deneme, büyükannelerin coğrafi yakınlığının, küçük çocukları olan evli kadınların iş gücü arzı kararları üzerindeki nedensel etkilerini incelemektedir. Birden fazla mekanizmayı inceleyerek, büyükannelerle aynı mahallede yaşamanın küçük çocukları olan kadınların iş gücüne katılım olasılığını ve istihdam oranlarını sırasıyla 18,2 yüzde puan ve 16,4 yüzde puan artırdığını tespit ettik. Etkinin büyüklüğü, yakınlık tanımının daha kısa mesafeyi ifade etmesiyle azalmıştır. İkinci makale, büyükannelerin yakınlığının annelerin iş gücüne katılımı üzerindeki olumlu etkisini araştırmak için çeşitli mekanizmaları incelemektedir. Bu kanallar arasında çocuk bakımı, yaşlı bakımı ve geleneksel toplumsal cinsiyet normları yer almaktadır. Yaşlı bakımı kanalı ana sonuçlarımızı etkilemezken, büyükannelerin yakınlığının annelerin işgücü piyasası sonuçlarını çocuk bakımı ve geleneksel toplumsal cinsiyet normları kanalları aracılığıyla etkilediğini görüyoruz. Üçüncü makale, büyük çaplı Suriyeli mülteci akınının, Türkiye'deki yerli nüfusun sağlık sonuçları üzerindeki nedensel etkilerini araştırmaktadır. Sağlık etkilerinin arkasındaki potansiyel mekanizmaları araştırarak, mülteci akınının, eğitimli ve çalışmakta olan yerli erkeklerin sağlığını olumlu yönde etkilediğini, eğitimsiz yerli erkekler veya kadınlar üzerinde ise önemli bir etkisi olmadığını tespit ettik. Mülteci akını sonrasında, eğitimli erkeklerin çalışma koşulları iyileşmiş ve düşük eğitimli erkekler için iş fırsatları azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three essays in Applied Microeconomics. The first essay examines the causal effects of grandmothers' geographical proximity on labour supply decisions of married women with young children in Turkey. We show that living in the same neighbourhood as grandmothers increases the probability of labour force participation and the employment rates of women with young children by 18.2 ppt and 16.4 ppt, respectively. The size of the impact gets smaller as the proximity definition indicates a shorter distance. The second essay investigates several mechanisms to explore the positive effect of grandmothers' proximity on mothers' labor force participation. These channels include childcare, elderly care, and traditional gender norms. While the elderly care channel does not affect our main results, we argue that grandmothers' proximity affects mothers' labor market outcomes through childcare and traditional gender norm channels. The third essay analyzes the causal effects of the massive Syrian refugee inflow on natives' health outcomes in Turkey. Exploring potential mechanisms behind health effects, the refugee influx positively affects the health of high-skilled and employed native males, while having no significant impact on low-skilled native males or females. Following the refugee inflow, working conditions for high-skilled males improved and job opportunities for low-skilled males declined