İlkokul öğrencilerinin okuduğunu anlama başarıları ve okuma alışkanlıkları ile ailenin okuma sürecine katılımı arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between primary school students' reading comprehension success, reading habits and family participation in the reading process
- Tez No: 885698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Okuma ve okuduğunu anlama becerisi, hem akademik başarı açısından hem de günlük yaşam becerileri bakımından en temel becerilerdendir. Literatürde, ana dilinde okuduğunu anlama becerisi bakımından yeterli olmayan öğrencilerin öğrenme yoksulluğu içerisinde olacağı belirtilmiştir. Çocuklar veya kişiler bu becerilerde başarısız olduklarında hem akademik hem de günlük yaşamları olumsuz etkilenecektir. Okul ve formal eğitim, çocukların eğitim yaşamında etkili olduğu kadar, aile ve aileyle birlikte gelen informal eğitim, aile olanakları, ailenin eğitime bakış açısı gibi değişkenler de çocuğun eğitim yaşamını doğrudan ve önemli derecede etkilemektedir. Ailenin önemli etkisi doğal olarak çocuklarda kitap okuma kültürü, okuma alışkanlığı ve okuduğunu anlama becerileri üzerinde de olabilir. Bu kapsamda mevcut araştırmada, İlkokul dördüncü sınıfta eğitim gören öğrencilerinin Ailenin Okuma Sürecine Katılımı ile öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrenci velilerinin yeterliliklerini ölçmek amacıyla, Çiğdemir ve Akyol (2020) tarafından geliştirilen Aile Yeterliliği Ölçeği, Esen Aygün (2019) tarafından geliştirilen Okuma Alışkanlığı Ölçeği ve Aksoy (2014) tarafından geliştirilen Okuduğunu Anlama Başarı Testi kullanılmıştır. Okuduğunu anlama testinde kullanılan metinler, öğrencilerin yaş özellikleri dikkate alınarak seçilmiştir. Bu bakımdan, araştırmanın deseni nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma olarak belirlenmiştir. Araştırma, İstanbul ili Bağcılar ilçesinde yürütülmüştür. Örneklem grubu, ilkokul 4. sınıfa devam eden yaklaşık 252 öğrenci ve veli grubundan oluşmuştur. Veriler, SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle, verilerin normal dağılım gösterip göstermediği tespit edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği kabul edilerek, Pearson korelasyon ve regresyon analizi ile t-testi yapılmıştır. Ayrıca, betimsel istatistik yöntemlerinden standart sapma değerleri, frekans değerleri, aritmetik ortalama, yüzde işlemleri, tek örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Ölçeklerdeki alt boyutları incelemek için Post-Hoc Tukey testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve okuma alışkanlıklarıyla Ailenin Okuma Sürecine Katılımı arasında düşük düzeyde de olsa pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Reading and reading comprehension skills are among the most fundamental abilities both in terms of academic success and daily life skills. In the literature, it is stated that students who are not proficient in reading comprehension in their native language will experience learning poverty. When children or individuals fail in these skills, both their academic and daily lives will be negatively affected. While school and formal education are influential in a child's educational life, variables such as family and the informal education that comes with it, family resources, and the family's attitude towards education also directly and significantly impact the child's educational life. Naturally, the family's significant influence can also affect children's reading culture, reading habits, and reading comprehension skills. In this context, the present study aims to determine whether there is a relationship between the family's involvement in the reading process and the reading comprehension skills of fourth-grade primary school students. As data collection tools in the study, the Family Competency Scale developed by Çiğdemir and Akyol (2020) to measure the competencies of student parents, the Reading Habit Scale developed by Esen Aygün (2019), and the Reading Comprehension Achievement Test developed by Aksoy (2014) were used. The texts used in the reading comprehension test were selected considering the age characteristics of the students. In this regard, the design of the research was determined as a correlational study, one of the quantitative research methods. The research was conducted in the Bağcılar district of Istanbul. The sample group consisted of approximately 252 students and parents of fourth-grade primary school students. Data were analyzed using the SPSS 26 program. Initially, it was determined whether the data showed a normal distribution. Assuming the data showed a normal distribution, Pearson correlation, regression analysis, and t-tests were conducted. Additionally, descriptive statistical methods such as standard deviation values, frequency values, arithmetic mean, percentage processes, one-sample t-test, and one-way variance analysis (ANOVA) were used. The Post-Hoc Tukey test was used to examine the sub-dimensions of the scales. Pearson Product-Moment Correlation Analysis was used to determine the relationship between variables. As a result of the research, a low but positive relationship was found between fourth-grade primary school students' reading comprehension and reading habits and the family's involvement in the reading process.