İki farklı ortaokuldaki öğrencilerinin yabancı dil öz yeterlik algıları ve yabancı dil öğrenme kaygıları
Foreign language learning self efficacy perception and anxiety of two distinct group of secondary school learners
- Tez No: 885702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUBHAN EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de bir devlet üniversitesi konservatuvarındaki ortaokul öğrencileri (5,6,7,8. sınıf) ile bir devlet okulu öğrencilerinin İngilizce öğrenimi açısından öz yeterlik algıları ve dil öğrenim kaygı düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada her iki gruptaki ortaokul öğrencilerinin yabancı dil öz yeterlik algı ve kaygı düzeyleri ölçülmüş olup bu olguların cinsiyet, sınıf düzeyi ve öğrenim görülen okul türü değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Bu çalışma tarama türünde bir araştırmayı kapsamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Öz Yeterlik Algısı Ölçeği' ve 'Yabancı Dil Öğrenme Kaygısı Ölçeği' ne yer verilmiştir. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilirlik esası göz önünde bulundurularak 'amaçlı örneklem yöntemi' ile oluşturulmuştur. Böylelikle çalışmaya 98 devlet üniversitesi konservatuvarı ortaokul öğrencisi ve 98 devlet okulu ortaokul öğrencisi dahil olmuştur. Araştırma sonucunda devlet konservatuvarı ortaokulu öğrencilerinin öz yeterlik düzeyi devlet ortaokulu öğrencilerine oranla daha yüksek çıkmıştır. Öte yandan devlet ortaokulunun yabancı dil öğrenme kaygı düzeyi konservatuvar öğrencilerinden daha fazla bulunmuştur. Okul özelinde ise, devlet konservatuvarında 8. sınıf öğrencilerinin öz yeterlik düzeyi 5. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek bulunmuşken, aynı okulda kaygı söz konusu olduğunda kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha kaygılı olduğu ortaya çıkmıştır. Gerek öz yeterlik gerekse kaygı açısından, devlet ortaokulunda cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri söz konusu olduğunda anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The comparison of self efficacy perception and anxiety levels of a state conservatory secondary school learners and a regular state secondary school learners (5, 6, 7, 8. graders) in Turkey in terms of English as a foreign language (EFL) learning was targeted in this research. Throughout this study, foreign language learning self efficacy perception and anxiety levels of both group of learners were explored, and whether these elements reflect a meaningful difference with regard to variables such as gender, grade level and type of school was investigated. This study incorporates scanning research model. 'Questionnaire of Self Efficacy' and 'Foreign Language Learning Anxiety' were employed as means of data collection. The sampling of this research was generated by means of 'purposive sampling method' with reference to easy accessibility. To this end, 98 state conservatory secondary school learners and 98 regular state secondary school learners were embraced in this study. As a consequence, foreign language learning self efficacy perception level of conservatory learners was found to be higher than regular secondary school learners. In addition, foreign language learning anxiety level of regular secondary school learners was spotted as higher than conservatory learners. As for each individual school, it was discovered that the self efficacy perception level of 8th graders in conservatory was found to be higher than the 5th graders. Additionally, with regard to foreign language learning anxiety in conservatory, female learners were discovered as more anxious than male learners. On the other hand, no significant difference was detected in terms of gender and classroom level in regular state secondary school.