Okul çağı çocukların beslenme okuryazarlık seviyesi ile büyüme gelişmelerinin arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the nutritional literacy level and growth development of school-age children
- Tez No: 885706
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KOLSAL, DOÇ. DR. HALİME PULAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Bursa ili merkez ilçelerinde ilkokul 3 ve 4. Sınıfta öğrenim gören öğrencilerin beslenme okuryazarlık seviyeleri ile büyüme ve gelişmelerinin arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan nicel bir çalışmadır. Beslenme okuryazarlık seviyeleri bazı demografik özellikler ile karşılaştırıldığında; bulundukları ilçe (p=0.037), okul öncesi eğitimi alma durumu (p=0.001), kaç sene okul öncesi eğitimi aldığı (p=0.004), büyüme ve gelişme seviyelerini gösteren persentil değerleri (p=0.040), bel/boy oranları ile (p=0.001), ailede yaşayan birey sayısı (p=0.001), ailenin gelir durumu (p=0.001), çocuğa ait teknolojik cihaz varlığı (p=0.001), teknolojik cihazları kullanma süresi ile (p=0.006), kahvaltı yapma durumları (p=0.002) ve cips, kola, çikolata gibi abur cuburları tüketim durumları ile (p=0.011) pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, beslenme okuryazarlığı çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyen faktörler arasındadır. 13 madde olarak son halini alan ölçeğin ilkokul 3 ve 4. Sınıf kademesinde eğitim gören Türk çocuklarına uygun geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a quantitative study conducted to determine the relationship between nutrition literacy levels and growth and development of primary school students in the 3rd and 4th grades in the central districts of Bursa province. When nutritional literacy levels are compared with some demographic characteristics; the district they are in (p=0.037), the status of receiving pre-school education (p=0.001), the number of years of pre-school education (p=0.004), percentile values showing growth and development levels (p=0.040), waist/height ratios ( p=0.001), number of individuals living in the family (p=0.001), income level of the family (p=0.001), presence of technological devices belonging to the child (p=0.001), duration of using technological devices (p=0.006), breakfast eating status (p=0.001). It was determined that there was a positive relationship with consumption of junk foods such as chips, cola and chocolate (p = 0.002) and (p = 0.011). As a result, nutritional literacy is among the factors affecting the child's growth and development. It has been determined that the scale, which took its final form as 13 items, is a valid and reliable scale suitable for Turkish children studying in the 3rd and 4th grades of primary school.