Diş problemi olan okul çağı çocuklarında beslenme davranışlarının ve annelerinin beslenme okuryazarlığının incelenmesi
Investigation of nutrition behaviour of school-age children with dental problem and their mothers' nutritional literacy
  1. Tez No: 720550
  2. Yazar: SAADET YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÖZTÜRK ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma diş problemi olan okul çağı çocuklarının beslenme davranışlarının ve annelerinin beslenme okuryazarlığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan bu çalışma Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Kliniğinde Nisan-Eylül 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı kliniğine Nisan-Eylül 2021 tarihleri arasında diş problemi ile başvuran 9004 okul çağı çocuklar ve bu çocukların anneleri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise 250 çocuk ve anneden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama formu olarak“Sosyo-demografik Form, ”Beslenme Davranış Ölçeği“ ve ”Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı" ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 23.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına göre; çocukların beslenme davranış ölçeği toplam puan ortalamasının 3.78±5.06 olduğu tespit edilmiştir. Yetişkinlerde beslenme okuryazarlığı ölçeği toplam puan ortalaması 25.75±5.72 olarak bulunmuştur. Çocukların beslenme davranış ölçeğine göre olumlu beslenme davranışlarının yetişkinlerin beslenme davranışlarına oranla düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Yetişkin beslenme okuryazarlığının toplam puanına göre beslenme okuryazarlığının yeterli düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme davranışlarının, düzenli diş fırçalama gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kazandırılması, yetişkinlerde beslenme okuryazarlığının geliştirilmesi ile ağız diş sağlığı ve genel sağlığın korunması, sürdürülebilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the nutritional behaviors of school-age children with dental problems and their mothers' nutritional literacy. This descriptive and cross-sectional study was conducted in Gaziantep University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics, between April-September 2021. The population of the study consists of 9004 school-age children and their mothers who applied to Gaziantep University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics with dental problems between April and September 2021. The sample of the study consists of 250 children and mothers. In the study,“Socio-demographic Form”,“Nutrition Behavior Scale”and“Adult Nutrition Literacy”scale were used as data collection forms. The data were evaluated in the SPSS 23.0 statistical package program. According to the study findings; It was determined that the total mean score of the children's nutrition behavior scale was 3.78±5.06. The mean total score of the adult nutrition literacy scale was found to be 25.75±5.72. According to the children's nutrition behavior scale, it was determined that the positive eating behaviors of the children were lower than the nutrition behaviors of the adults. According to the total adult nutritional literacy score, it was determined that the nutritional literacy was at a sufficient level. It is important to gain healthy eating habits in childhood, healthy living habits such as regular tooth brushing, to develop nutritional literacy in adults, and to protect and maintain oral and dental health and general health.