Öğretmenlerden yeni tepki: Sessiz istifa
New reaction from teachers: Quiet resignation
  1. Tez No: 885707
  2. Yazar: YASEMİN TANIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, ortaöğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerinin sessiz istifa olgusuna ilişkin görüşlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemine göre hazırlanmıştır. Bu araştırmada araştırmacılar tarafından hazırlanan sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Çalışma grubu Antalya ili Kepez ilçesindeki farklı türdeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan 4 okul müdürü, 4 okul müdür yardımcısı ve 10 öğretmen olmak üzere toplam 18 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Katılımcıların, öğretmenlerin sessiz istifa tepkisi verme nedenlerine ilişkin görüşleri incelendiğinde katılımcıların çoğu,“maddi ve manevi tatminsizlik”ve“hak ettiği değeri görmediğini düşünmesi”olarak cevaplarken bazılarının da“okul idaresinin liyakatsiz olduğunu düşünmek”ve“çalışma ortamındaki huzursuzluk”olarak cevapladığı görülmüştür. Katılımcıların, sessiz istifa tepkisi veren öğretmenlerin kişisel özelliklerine ilişkin görüşleri incelendiğinde katılımcıların çoğu bu öğretmenlerin“azimli olmayan, eleştirici, çekingen, tartışmaktan kaçınan”kişiler olduklarını; bazı katılımcılar da sessiz istifanın kişilikle ilgisi olmadığını belirttikleri görülmüştür. Katılımcıların, sessiz istifa tepkisi veren öğretmenlerin bu durumunun olumlu sonuçlarını nasıl değerlendirdiklerine ilişkin görüşleri incelendiğinde %39'u sessiz istifanın öğretmende psikolojik rahatlama sağladığını belirtirken; %33'ü sessiz istifanın öğretmene olumlu bir etkisi olmadığını düşündüğü ortaya çıkmıştır. Katılımcıların, sessiz istifa tepkisi veren öğretmenlerin bu durumunun olumsuz sonuçlarını nasıl değerlendirdiklerine ilişkin görüşleri incelendiğinde ise %44,4'ü sessiz istifanın öğretmeni mutsuz edeceğini, %33,3'ü performans düşüklüğüne neden olacağını belirtirken bazılarının da“mesleki gelişimi durur, okul iklimi olumsuz etkilenir”şeklinde cevapladığı görülmüştür. Katılımcılara sessiz istifa tepkisi verip vermedikleri sorulmuş ve okul müdürlerinin 1/4'ü, müdür yardımcılarının 3/4'ü, öğretmenlerin 1/2'si, tüm katılımcıların %50'si sessiz istifa tepkisi verdiklerini belirtmişlerdir. Bu araştırmada okul yöneticileri ve öğretmenlerin sessiz istifa kavramına ilişkin görüşleri ortaya konulmuştur. Sessiz istifanın öğretmenler arasında yaygın bir tepki olduğu göz ardı edilemez. Sessiz istifanın öğretmene olumlu ve olumsuz etkileri mevcutken kurumlara olumsuz etkileri vardır. Yöneticiler etkili iletişim yollarını kullanarak ve adaletli davranarak sessiz istifanın önüne geçebilirler
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the opinions of administrators and teachers working in secondary education institutions regarding the phenomenon of silent resignation. This research was prepared according to the qualitative research method. In this study, a semi-structured interview form consisting of questions prepared by the researchers was used as a data collection tool. Content analysis was used to analyze the data. The study group consists of a total of 18 participants, including 4 school principals, 4 deputy principals and 10 teachers working in different types of secondary education institutions in Kepez district of Antalya province. According to the results obtained from the research; When theparticipants' opinions about the reasons forteachers' silent resignation reaction were examined, it was seen that most of the participants answered as“material and moral dissatisfaction”and“thinking that they do not receive the value they deserve”, while some answered as“thinking that the school administration is incompetent”and“unrest in the working environment”.When the participants' opinions about the personal characteristics of teachers who gave a silent resignation reaction were examined, most of the participants stated that these teachers were“not determined, critical, shy, and avoided discussing”; Some participants also stated that silent resignation has nothing to do with personality. When the participants' opinions on how they evaluated the positive consequences of this situation of teachers who reacted silently to resignation, 39% stated that silent resignation provided psychological relief for the teacher; It was revealed that 33% of them thought that silent resignation did not have a positive effect on the teacher. When the participants' opinions on how they evaluated the negative consequences of this situation of teachers who reacted silently to resignation, 44.4% stated that silent resignation would make the teacher unhappy, 33.3% stated that it would cause a decrease in performance, while some of them stated that“their Professional development will stop and the school climate will be negative lyaffected.”It was seen that he answered as follows. The participants were asked whether they had a silent resignation reaction, and 1/4 of the school principals, 3/4 of the deputy principals, 2/5 of the teachers, and 44.4% of all participants stated that they had a silent resignation reaction. In this research, the opinions of school administrators and teachers regarding the concept of silent resignation were revealed. It cannot be ignored that silent resignation is a common reaction among teachers. While silent resignation has positive and negative effects on teachers, it has negative effects on institutions. Managers can prevent silent resignation by using effective communication methods and acting fairly.