Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiracı tarafından sona erdirilmesi
Termination of residential and roofed workplace lease aggrements by the tenant
- Tez No: 885724
- Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM MİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
01.07.2012 tarihinde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle, 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmış ve konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerine ilişkin hükümler Türk Borçlar Kanunu'nda özel olarak düzenlenmiştir. Söz konusu hükümler Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'da yer alan ilgili maddeler doğrultusunda değişiklik yapılarak düzenlenmiştir. Aynı zamanda büyük ölçüde İsviçre Borçlar Kanunu göz önünde bulundurulmuştur. Kanun koyucu kiraya verene karşı kiracıyı koruyan ve emredici nitelikte düzenlemeler yapmıştır. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde kiraya veren her zaman kira sözleşmesini sona erdiremezken, kiracı belirli şartların sağlanması halinde kira sözleşmesini her zaman sona erdirebilmektedir. Bu çalışmada ilk olarak genel olarak konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri özellikleriyle ele alınmıştır. Ardından ikinci bölümde konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiracı tarafından hangi hallerde sona erdirilebileceği detaylı olarak açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiracı tarafından sona erdirilme durumunda ortaya çıkan sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the entry into force of the Turkish Code of Obligations No. 6098 on 01.07.2012, the Law No. 6570 on Real Estate Leases was abolished and the provisions regarding residential and roofed workplace lease agreements were speccifically regulated in the Turkish Code of Obligations. The provisions in question have been amended and regulated in line with the relevant articles in the Law on Real Estate Leases. At the same time, the Swiss Code of Obligations was largely taken into account. The legislator has made mandatory regulations that protect the tenant against the lessor. While the lessor cannot always terminate the lease agreement in residential and roofed workplace lease aggrements, the tenant can always terminate the lease agreement if certain conditions are met. In this study, firstly residential and roofed workplace lease agreements are discussed in general with their characteristics. Then, in the second section, it is explained in detail under what circumstances residential and roofed workplace lease agreements can be terminated by the tenant. In the third and last section, the consequences of termination of residential and roofed workplace lease agreements by the tenant are examined.