Family photographs as 'memento', then and now: an analysis of the personal storytelling experience through Actor–Network Theory
Yadigâr olarak aile fotoğrafları, eskiden ve şimdi: kişisel hikâye anlatımının Aktör–Ağ Teorisi aracılığı ile incelenmesi
- Tez No: 885728
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ HASIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma, aile fotoğrafçılığı alanında duygular, anılar ve teknolojik değişimler arasındaki çok yönlü etkileşimi inceliyor. Değer bağlamı çerçevesinde şekillenen çalışma, eylemlerin ikili doğasını açığa çıkarıyor ve onların aile fotoğraflarını nasıl etkilediğini ve onlardan nasıl etkilendiğini analiz ediyor. Duyguların maddeselliğini araştırıyor; ve kişisel eşyaların, yadigârların, ve özellikle aile fotoğraflarının —sevilenlerin yokluğunun, eksik parçaların, söylenmemiş sözlerin ve bilinmeyen anlatıların yerini nasıl aldığını vurguluyor. Zaman içinde bütün bu kavramlarda bir dönüşüm olduğunu savunan ve bunun sebebini tetkik eden çalışma, fotoğrafların anıların koruyucusu ve iyileşme için katalizör olma rollerine vurgu yapıyor. Aktör–Ağ Teorisi (ANT), aile fotoğrafçılığına katkıda bulunan karmaşık sosyo–teknik ağları açığa çıkaran önemli bir mercek olarak ortaya çıkıyor. ANT, insan ve insan olmayan aktörler arasındaki karmaşık bağlantıların incelenmesine hizmet ederek, bunların hem eski hem de şimdiki aile fotoğrafçılığı uygulamalarının doğuşu, devamı ve değişimi üzerindeki kolektif etkisini ortaya koyuyor. Çalışma, bu ağların akışkanlığının altını çizerek, aktörlerin analog ve dijital boyutlarda müzakere ve adaptasyonunu vurguluyor. Çalışma, aile fotoğrafçılığının hikâye anlatma ve kendini ifade etme pratikleriyle birleştiği çağdaş manzarayı kapsıyor. Dijital çağ, aile fotoğraflarının yaratılması, dağıtılması ve anlamlandırılmasında yeni dinamikler getiren bir paradigma değişimi ile karakterize ediliyor. Çalışma, geleneksel analog uygulamalara duyulan ihtiyaç ile dijital dönemin anlık doğası arasındaki çatışmanın altını çizerek bu sosyo–teknik birleşimin melezliğini ortaya çıkarıyor; ve aile fotoğraflarını insan deneyimleri, duyguları ve bağlantılarından oluşan karmaşık bu ağ içinde bütünleşmiş dinamik eserler olarak konumlandırıyor.
Özet (Çeviri)
This extensive study examines the multifaceted interplay between emotions, memories, and technological shifts in the concept of family photography. Framed within the context of value, the study unveils the dual nature of actions, examining how they both influence and are influenced by family photographs. It explores the materiality of emotions, highlighting how tangible possessions, personal belongings, mementos, and particularly family photographs —act as substitutes for the absence of loved ones, missing pieces, unspoken words and unknown narratives. The study emphasizes the role of photographs as keepers of memories and catalysts for healing. Actor–Network Theory (ANT) emerges as a crucial lens, unravelling the complex socio–technical networks that contribute to family photography. ANT serves for examining those connections between human and non–human actors, demonstrating their collective influence on the genesis, process and shift of family photography practices both in earlier times and now. The study emphasizes the fluidity of these networks, emphasizing the negotiation and adaptation of actors within the analogue and digital dimensions. The study spans a contemporary landscape, where family photography merges with the art of storytelling and self–expression. The digital era is characterized by a paradigm shift, introducing new dynamics in the meaning–making of family photographs. The study analyses the conflict between a need for traditional analogue practices and the instant nature of digital connections, revealing the hybrid nature of the socio–technical conjunction. It positions family photographs as dynamic artifacts integrated into the intricate network of human experiences, emotions, and connections.