Obezite tanısı almış bireylerin nöropsikolojik profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of the neuropsychological profile of individuals diagnosed with obesity
  1. Tez No: 885729
  2. Yazar: SÜMEYYE KAVGACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile nöropsikolojik değerlendirmede kullanılan başlıca testlerin, obezite tanısı almış bireylere ve normal kilolu bireylere uygulanarak bilişsel performansları arasındaki farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini; obezite tanısı almış 31 kişiden oluşan test grubu ve normal kilo aralığında bulunan 37 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubu oluşturmaktadır. Katılımcıların nöropsikolojik değerlendirmesi; Wecshler Bellek Ölçeği, Sözel Akıcılık Testi, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi, Saat Çizim Testi, Stroop Testi, Boston Adlandırma Testi, İz Sürme Testi, Atasözü Yorumlama Testi, İkili Benzerlikler Testi, Benton Yüz Tanıma Testi ve Benton Çizgi Yönü Belirleme Testi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan karşılaştırma analizleri sonucunda obezite grubunun; WMS III Mental Kontrol Geri Sayım Testleri, WMS V Geri Sayı Menzili, İz Sürme Testi A Formu, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi Sözel Bellekte Öğrenme Puanı, Sözel Bellekte Uzun Süreli Hatırlama, Sözel Bellekte Tanıma, Sözel Bellekte Kritere Ulaşma ve WMS VI Görsel Bellek Testi Görsel Bellek Anlık Hatırlama, Sözel Akıcılık Testi Hayvan Sayma ve K, A, S, Harfleri İle Kelime Sayma ve Benton Çizgi Yönü Belirleme Testi'nde sağlıklı kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük performans sergilediği görülmüştür. Diğer nöropsikolojik test skorlarında ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak; obezite hastalığı bulunan bireylerin çeşitli bilişsel süreçlerinde bozulmalar olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the differences in cognitive performance between individuals diagnosed with obesity and those of normal weight by administering several neuropsychological tests. The sample consists of a test group of 31 individuals diagnosed with obesity and a healthy control group of 37 individuals within the normal weight range. The neuropsychological assessment of the participants was conducted using the Wechsler Memory Scale, Verbal Fluency Test, Öktem Verbal Memory Processes Test, Proverb Interpretation Test, Dual Similarities Test, Benton Facial Recognition Test and Benton Line Orientation Test. The comparative analysis results indicated that the obesity group performed statistically significantly lower than the healthy control group on the WMS III Mental Control Backward Counting Tests, WMS V Backward Digit Span, Trail Making Test Form A, Öktem Verbal Memory Processes Test Verbal Learning Score, Long-term Verbal Recall, Verbal Recognition, Verbal Criterion Attainment, WMS VI Visual Memory Test Immediate Recall, Verbal Fluency Test Animal Naming and Word Generation with the Letters K, A, S and the Benton Line Orientation Test. However, no statistically significant differences were found between the groups in other neuropsychological test scores. In conclusion, it is suggested that individuals with obesity may experience impairments in various cognitive processes.