HSP inhibitörleri uygulanan prostat kanseri hücrelerinin ilaç metabolizmasına bağlı gen değişikliğinin incelenmesi
Investigation of drug metabolism related gene change in prostate cancer cells applied with HSP inhibitors
- Tez No: 885737
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Prostat kanseri dünya genelinde erkeklerde en sık görülen ikinci kanser ve en ölümcül beşinci kanserdir. Prostat kanseri erken evrelerde tedavi edilmeye başlandığında bile ilerleyen yıllarda hastaların bir bölümü Kastrasyona Dirençli Prostat Kanserine (CRPC) yakalanır ve ortalama sağ kalım 16,5 aydır. Bu hastaların tedavisinde dosetaksel kullanılır ve sağ kalımı 2-4 ay uzatır. Bu derece ölümcül ve tedavisi kısıtlı olan CRPC hastalarına alternatif tedaviler aramak gerekmektedir. Bu sebeple çalışmamızda CRPC araştırmalarında sıklıkla kullanılan PC3 hücre hattı üzerinde klinik ilaç dosetaksel ve HSP90 inhibitörü M-4Cl uygulayarak ilaç etkilerini moleküler düzeyde incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada PC3 hücre hattı ve sağlıklı fibroblast hücre hattı L929'a dosetaksel ve HSP90 inhibitörü M-4Cl uygulanarak 48. saatte MTT deneyleri ile canlılık oranları ve IC50 değerleri belirlenmiştir. Seçicilik indeksleri hesaplanmıştır. Ribonükleik Asit (RNA) izolasyonu yapılarak sonrasında Komplementer Deoksiribonükleik Asit (cDNA) sentezlenmiştir. Gerçek Zamanlı Kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-qPCR) ile PC3 hücre hattına etki eden 75 genin ifadeleri incelenmiştir. Bulgular: PC3 hücre hattında 48.saat IC50 değerleri dosetaksel için 3,93 µM ve HSP90 inhibitörü M-4Cl için 1,497 µM bulunmuştur. Sağlıklı fibroblast hücre hattı L929'da ise 48. saat IC50 değerleri dosetaksel için 11,46 µM ve HSP90 inhibitörü M-4Cl için 19,48 µM olarak bulunmuştur. Seçicilik indeksleri hesaplandığında dosetakselin 2,916 ve HSP90 inhibitörü M-4Cl'nin ise 13,013 olarak saptanmıştır. RT-qPCR verileri incelendiğinde dosetakselin özellikle steroid sentez ve ilaç metabolizma yolaklarındaki genlerin ekspresyonlarını artırdığı saptanmıştır. HSP90 inhibitörü M-4Cl ise steroid sentez, ilaç ve glutatyon metabolizma yolaklarındaki genlerin ekspresyonlarını azalttığı saptanmıştır. Sonuç: HSP90 inhibitörü M-4Cl'nin, PC3 hücre hattında yaptığı moleküler etkileri ve seçicilik indeksi değerlendirilmiştir ve sonuç olarak prostat kanseri için etkin bir tedavi seçeneği olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Prostate cancer is the second most common cancer and the fifth most lethal cancer in men worldwide. Even when prostate cancer is treated in the early stages, some patients develop Castration-Resistant Prostate Cancer (CRPC) in the following years and the average survival is 16.5 months. Docetaxel is used in the treatment of these patients and prolongs survival by 2-4 months. It is necessary to seek alternative treatments for CRPC patients, which is so fatal and treatment is limited. For this reason, our study aimed to examine the drug effects at the molecular level by applying the clinical drug docetaxel and the HSP90 inhibitor M-4Cl on the PC3 cell line, which is frequently used in CRPC research. Materials and Methods: In this study, docetaxel and HSP90 inhibitor M4Cl were applied to PC3 cell line and healthy fibroblast cell line L929, and viability rates and IC50 values were determined by MTT experiments at 48 hours. Selectivity indexes were calculated. Ribonukleik Acid (RNA) was isolated and then Complementary Deoxyribonucleic Acid (cDNA) was synthesized. The expressions of 75 genes affecting the PC3 cell line were examined by Real-Time Quantitative Polymerase Chain Reaction (RT-qPCR). Results: In the PC3 cell line, 48th hour IC50 values were found to be 3.93 µM for docetaxel and 1.497 µM for the HSP90 inhibitor M-4Cl. In the healthy fibroblast cell line L929, 48th hour IC50 values were found to be 11.46 µM for docetaxel and 19.48 µM for the HSP90 inhibitor M-4Cl. When the selectivity indexes were calculated, docetaxel was found to be 2.916 and HSP90 inhibitor M-4Cl was found to be 13.013. When RT-qPCR data were examined, it was determined that docetaxel increased the expression of genes especially in the steroid synthesis and drug metabolism pathways. HSP90 inhibitor M-4Cl has been found to reduce the expression of genes in the steroid synthesis, drug and glutathione metabolism pathways. Conclusion: The molecular effects and selectivity index of the HSP90 inhibitor M-4Cl on the PC3 cell line were evaluated and as a result, it was thought to be an effective treatment option for prostate cancer.