Hybrid multiple criteria decision analysis in evaluation of business ideas by entrepreneurs in incubation centers
Kuluçka merkezlerinde girişimciler tarafından önerilen iş fikirlerinin değerlendirilmesinde hibrit çok kriterli karar analizi
  1. Tez No: 651547
  2. Yazar: MUDASSAR HUSSAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşletme Kuluçka merkezleri Pakistan gibi gelişmekte olan ülkelerde yeni bir fenomen olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma yeni başlangıç işletmelerinin kuluçka merkezlerinde değerlendirilmesi ve sıralanması işlemini kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Çalışma, kuluçka merkezlerine gelen iş tekliflerinin ilk tarama işlem sürecini ele almaktadır. Bu ilk tarama süreci yardımıyla başlangıç düzeyli işletme fikirlerinin gelecekteki başarısızlık oranlarının azaltılmasına yardımcı olunması hedeflenmektedir. Yeni iş fikirlerinin seçimi ve değerlendirilmesi için çok kriterli bir karma karar verme yöntemi ile karar verme süreci için bir çerçeve önerisi getirilmiştir. İzleyen adımları içeren sekiz aşamalı bir model önerisi getirilmiştir: ilk komitenin belirlenmesi, karar kriterlerinin belirlenmesi, kriterlere göre düzenlenmiş başvuru formu oluşturulması, başvuruların incelenmesi, başvuru sahiplerine düzeltmelerin iletilmesi, kriterlere ilişkin komite üyelerinin ikili görüşlerinin alınması, kriterlere ilişkin önem derecelerini göstermek üzere AHP tartılarının hesaplanması ve TOPSIS yardımıyla başvuruların sıralanmasıdır. Pakistan'da hali hazırda bulunan kuluçka merkezlerinden derlenen bilgi kartları ve geçmiş çalışmalar yardımıyla dokuz tane kriter belirlenmiştir. Hibrit çok kriterli karar verme sürecinin tamamında önerilen dokuz kritere göre iş fikirleri sıralaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada biri kriterlere eşit ağırlık verilmesi diğeri ise AHP yardımıyla elde edilen kriter ağırlıkları kullanılmıştır, elde edilen ağırlıklar projelerin nihai sıralamasını elde etmek için TOPSIS'de değerlendirilmiştir. Ek olarak, önerilen model, kara vericilerin kriterlerini ve iş ortamı değiştikçe bu kriterlere verilen önem derecesinin değişmesine de olanak vermektedir. Çalışmada önerilen iş fikirlerinin sıralanması yöntemi, nihai proje/iş fikri seçim kararı verilirken herhangi bir komite üyesinin diğerlerine göre olası hakimiyetini de kısmen önleyecektir.
Özet (Çeviri)
Business incubation centers are a new phenomenon in developing countries like Pakistan. This research was made to facilitate the public sector business incubation in Pakistan in evaluation and ordering of the new startup businesses. The study facilitates the incubation centers for the initial screening of the business proposals. It is purposed that this initial screening will help to reduce the future failure rate of the startup businesses. A total framework for the decision-making process using a hybrid multiple criteria decision-making method is proposed for the selection and evaluation of the new business ideas. An eight-step model was proposed beginning with the formation of the committee members, identification of the criteria, creation, and presentation of the pre-structured application form based on the recommended criteria, checking the applications for their completeness, informing the applicants about any discrepancy, getting the pairwise judgments from the committee regarding criteria, getting the weights through AHP, and finally ranking the projects based on the TOPSIS. A set of nine criteria were identified through the scorecards gathered from the Pakistani business incubation centers and through previous studies. The whole process of hybrid multiple criteria decision making is used based on these nine criteria for the final ranking of the projects. Two types of analysis are done, one by using equal weights, and the other analysis uses AHP to get the weights, and then these weights are applied to the TOPSIS to get the final ranking of the projects. Furthermore, the proposed model allows the decision makers to change their criteria and the importance given to these criteria as the business environment changes. The proposed method of ordering the business ideas in this study will partly prevent a possible dominancy of a committee member over others for the final decision selection.