Bir yarış aracının darbe sönümleyicisinin tasarlanması ve analizi
Design and analysis of the crash box of a racing vehicle
  1. Tez No: 885754
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ÖZENER, DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tez kapsamında belirlenmiş bir öğrenci yarış arabasında görev alacak darbe sönümleyicinin bilgisayar ortamında tasarımı, analizleri, üretimi ve üretilen darbe sönümleyicinin yarışlar için belirlenmiş kriterleri karşıladığının laboratuvar testleri doğrulanması süreçleri bulunmaktadır. Bu çalışmada darbe sönümleyici ile alakalı kriterlerin belirlenmesi ve tasarım entegrasyonu için Yıldız Teknik Üniversitesi Formula Student-YTU RACING takımının aracı ve bu aracın katılacağı yarışlarda tabi olduğu validasyon kriterleri değerlendirmeye alınılmıştır. Tüm bu ürün tasarım ve üretim süreçleri ardından gerçekleştirilen testler ile analizlerin korelasyonu yapılıp sonraki tasarımların nihai ürüne daha yakın şartlarda tasarlanmasının yolunu açmak amaçlanmıştır. Bu sayede kavramsal tasarım ve nihai tasarım süreci arasında geçen varyasyonlar azalacak, daha az ürün test edilecek ve ürün maliyeti düşürülecektir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, there are processes of computerized design, analysis, production, and laboratory verification test of the crash box. That crash box will be used in a student race car so laboratory tests to verify that the produced crash box is performed according to Formula SAE Rules. In this study, the vehicle of the Yıldız Technical University Formula Student-YTU RACING team vehicle and the races in which it will participate is considered during decision-making period of the validation criteria and design integration related to the crash box. It is aimed to correlate the tests and analyzes carried out after all these product design and production processes, pave the way for subsequent designs to be designed under conditions closer to the final product. In this way, variations between conceptual design and final design process will be reduced, fewer products will be tested and product costs will be reduced.