Şenyurt Göleti (Ulaş – Sivas)'nin su kalitesi perspektifinden sürdürülebilir kullanımının araştırılması
Investigation of sustainable use of Şenyurt Pond (Ulaş – Sivas) from the perspective of water quality
  1. Tez No: 885756
  2. Yazar: ZEYNEP SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; Sivas ilinde bulunan Şenyurt Gölet'inin Haziran 2022 – Mayıs 2023 tarihleri arasında bazı fiziksel ve kimyasal su parametreleri ölçülmüştür. Bu ölçümler, Şenyurt Göleti'ni temsil eden üç ölçüm noktasında yapılmıştır. Bu ölçüm noktaları Şenyurt Gölet'inin doğu kısmı, güneybatı kısmı ve gölet' in kuzeybatısı olarak seçilmiştir. Çalışma süresince, belirlenen bu üç ölçüm noktasından ayda bir su numuneleri alınmış ve elde edilen on iki aylık ortalama değerler (genel ortalama, standart sapma, mevsimsel ortalama) incelenmiştir. Bu üç ölçüm noktasında alınan su örneklerinde su kalitesini belirlemek amacıyla çözünmüş oksijen (mg/L), tuzluluk (ppt), pH, sıcaklık (℃), elektriksel iletkenlik (µs/cm), askıda katı madde (mg/L), kimyasal oksijen ihtiyacı (mg/L), biyolojik oksijen ihtiyacı (mg/L), klorür (mg/L), fosfat (mg/L), sülfat (mg/L), sülfit (mg/L), sodyum (mg/L), potasyum (mg/L), toplam sertlik (mg/L), toplam alkanite (mg/L), magnezyum (mg/L), kalsiyum (mg/L), nitrit (mg/L), nitrat (mg/L), amonyum tuzu (mg/L), demir (mg/L), kurşun (µg/L), bakır (µg/L), kadminyum (µg/L), civa (µg/L), nikel (µg/L), çinko (mg/L) olmak üzere 28 adet fiziko-kimyasal parametrenin analizleri yapılmıştır. Elde edilen yıllık ortalama fiziko-kimyasal parametre verileri mevsimler arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmış, Gölet'in III sınıf su kalitesine sahip olduğu tespit edilmiş olup, önemli bir kirlilik problemi olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the chemical and physical parameters were measured in water samples taken from 3 measurement points on Şenyurt Pond, which is located within the borders of Şenyurt village of Sivas province, between June 2022 and May 2023. These measurement points were chosen as the eastern side of Şenyurt Pond, the southwestern side and the northwest of the pond. Throughout the study, samples were taken monthly from the sampling measurement points, and the values (general mean, standard deviation, and seasonal mean) obtained during 12 months were examined. In order to determine the water quality, the samples taken from all three sampling measurement points were examined in terms of dissolved oxygen (mg/L), salinity (ppt), pH, temperature (℃), electrical conductivity (µs/cm), suspended solid matters (mg/L), chemical oxygen demand (mg/L), biological oxygen demand (mg/L), chloride (mg/L), phosphate (mg/L), sulfate (mg/L), sulfite (mg/L), sodium (mg/L), potassium (mg/L), total hardness (mg/L), total alkalinity (mg/L), magnesium (mg/L), calcium (mg/L), nitrite (mg/L), nitrate (mg/L), ammonium salt (mg/L), ferrous (mg/L), lead (µg/L), copper (µg/L), cadmium (µg/L), mercury (µg/L), nickel (µg/L), and zinc (µg/L) (totally 28 parameters). The annual average physico-chemical parameter data were statistically compared between the seasons and it was determined that the water quality of ΙIΙ grade quality was determined and there was no significant pollution problem