Erken dönem islam şiirinde lirik şiir (Abdullah b. Ravaha şiirleri bağlamında)
الاتجاه الوجداني في شعر عصر صدر الإسلام(عبد الله بن رواحة نموذجاً)
- Tez No: 885777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJMEDDIN İSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, erken İslam döneminde Arap şiirinin duygusal özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır ve Abdullah bin Revaha'nın şiirlerini model olarak ele almaktadır. Çalışma, bu özellikleri cahiliye döneminden başlayarak erken İslam dönemine kadar takip etmeye çalışmakta ve bu dönemlerdeki dini, sosyal ve düşünsel etkileri vurgulamaktadır. Çalışma, bu çeşitli faktörlerin Arap şiirindeki duygusal niteliği nasıl zenginleştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, Abdullah bin Revaha'nın cahiliye ve İslam dönemlerindeki şiirlerinde belirgin olan duygusal özellikleri belirlemeye özel önem vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on identifying the emotional characteristics that distinguish Arabic poetry. It traces these characteristics from pre-Islamic poetry through to early Islamic poetry. The study examines the most significant religious, social, and intellectual influences in both the pre-Islamic and Islamic eras. These varied influences have had a substantial and clear impact on enriching Arabic poetry with emotional depth. The study particularly focuses on the poetry of Abdullah bin Rawaha, highlighting the emotional characteristics that distinguished his poetry in both the pre-Islamic and Islamic periods.