Is it possible to overcome principium individuationis? a critical reading of Nietzsche's views in the birth of tragedy
Bireyleşim ilkesini aşmak olanaklı mıdır? Nietzsche'nin tragedya'nın doğuşu'ndaki görüşlerine ilişkin eleştirel bir okuma
- Tez No: 885798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE LEVİN BASUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tezin amacı, Nietzsche'nin ilk yayımlanan eseri Tragedyanın Doğuşu bağlamında principium individuationis kavramını eleştirel bir biçimde incelemek ve Nietzsche'nin iddia ettiği üzere bu ilkeyi aşmanın olanaklı olup olmadığını tartışmaktır. İlk bakışta Nietzsche'ye göre principium individuationis'in imge oluşturma, görünüşleri bilme kalıpları, deneyim nesnelerinin bireyselliği ve öznenin kendisi ile özdeşliği ile ilgili olduğu görülür. Bu çalışma, her ne kadar bireyleşim problemini açıkça tartışmamış olsa da Kant'ın appersepsiyonun sentetik birliğine ilişkin görüşlerinin, onun bireyleşim ilkesine ilişkin anlayışı olarak yorumlanabileceğini ve Nietzsche'nin ilk yayınlanan eserindeki düşüncelerinin uygun öncülü olarak görülebileceğini ileri sürmektedir. Buna göre, kimi özel durumlarda ilkenin bazı yönleriyle ilgili bozulmalar söz konusu olabilse de principium individuationis'in tamamen aşılmasının yine de olanaksız olduğu, çünkü principium individuationis olarak appersepsiyonun sentetik birliğinin, tüm deneyimin olanaklılığının temeli olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to critically examine the concept of principium individuationis in the context of Nietzsche's first published work, i.e., The Birth of Tragedy, and discuss whether it is possible to overcome this principle as Nietzsche asserted. At first look, it is seen that, according to Nietzsche, principium individuationis pertains to image-making, the forms of cognizing appearances, the individuality of objects of experience and the self-identity of the subject. The current study argues that even though he did not explicitly discuss the problem of individuation, Kant's views on the synthetic unity of apperception can be interpreted as his understanding of principium individuationis and can be seen as the proper predecessor of Nietzsche's thoughts in his first published work. Accordingly, it is argued that, although on some special instances there can be disruptions regarding some aspects of the principle, it is nevertheless impossible to overcome the principium individuationis completely, since the synthetic unity of apperception, as the principium individuationis, grounds the possibility of all experience.