The multi-faceted dimensions of poverty and welfare dynamics in Türkiye
Türkiye'de yoksulluk ve refah dinamiklerinin çok yönlü boyutları
- Tez No: 885811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de nispi yoksulluğun, gelir dağılımının ve refahın çok yönlü boyutlarını ve dinamiklerini çalışan yoksulluğu özelinde ortaya çıkarmaktır. Çalışan yoksulluğu hem dünyada hem de Türkiye'de sosyal ve mali politikalar bağlamında önemli iktisadi meselelerden birisi haline gelmiştir. Mutlak yoksulluğun üstesinden gelmek için en temel iyileştirme stratejilerinden biri olarak kabul edilen istihdam oranlarını artırmak, bu meyanda, göreli yoksulluğu ele almak için yeterli bir politika değildir. Zira nispi yoksulluk sadece maddi kaynaklardan yoksunluk anlamına gelmeyip aynı zamanda toplumda herkesin faydalanabildiği fırsatlardan yeteri kadar yararlanamamak ve sosyal olarak dışlanmak anlamına gelmektedir. Bu sebeple mali politikaların vergiler ve kamu harcamaları vasıtasıyla geliri yeniden dağıtıcı fonksiyonu, eğitim politikaları, işgücü piyasası düzenlenmeleri tekrar gözden geçirilmeli ve iyileştirilmelidir. Kayıtdışılık gibi yapısal sorunların aşılması ve sosyal politikaların toplumun yoksulluk riski altındaki kırılgan grupları doğrudan hedeflemesi gerekmektedir. Bu bakımdan doğru politikaların geliştirilebilmesi için yeni yoksulluğun daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Bu çalışma, TÜİK'in Gelir ve Yaşam Koşulları mikro panel verisetini kullanarak 2019 ile 2022 yılları arasındaki Türkiye'deki bu yeni yoksulluğun temel boyutlarını ve dinamiklerini işgücü piyasası geçişliliği, gelir grubu geçişliliği ve yoksulluk geçişliliği bağlamında ortaya çıkarmaktadır. Çalışan yoksulluğu ile işgücü piyasası dışındaki yoksulluğa giriş ve çıkışlarına odaklanarak aslında bir loop olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the multi-faceted dimensions and dynamics of the relative poverty, income distribution and the welfare in Türkiye with a special focus on working poverty. Working poverty has become one of the significant economic issues in the context of social and fiscal policies both in the world and in Türkiye. Increasing employment rates, which is considered as one of the primary alleviation strategies to overcome absolute poverty, inter alia, does not suffice as a policy to address relative poverty. The relative poverty does not only mean the lack of material resources, but also means not being able to benefit enough from the opportunities available to everyone in society and being socially excluded. For this reason, fiscal policies need to redistribute income through taxes and public expenditures, education policies, labor market regulations should be reconsidered and improved. Structural problems such as informality should be overcome, and social policies should directly target the vulnerable groups under the risk of poverty. In this respect, this new poverty needs to be better understood in order to develop the right policies. This study uses TurkStat's SILC micro panel dataset to reveal the main dimensions and dynamics of this new poverty in Türkiye between 2019 and 2022 in the context of labor market transitivity, income group transitivity and poverty transitivity. By focusing on the inflows and outflows of working poverty and poverty outside the labor market, it is revealed that there is in fact a loop.