Kamu sektöründe iç denetim: Bir üniversite hastane işletmesinde uygulama
Internal audit in public sector: Implementation in an universty hospital
  1. Tez No: 241142
  2. Yazar: CÜNEYT AGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET ÇALIYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ekonomik alandaki gelişmelere paralel olarak büyüyen ve karmaşıklaşan işletmelerde, faaliyetlerin daha iyi takip edilebilmesi için işletme yönetimlerinin iç denetim fonksiyonuna olan ihtiyaçları gün geçtikçe artmaktadır. Etkin bir iç denetim sistemi, işletme yönetiminin en önemli unsuru ve aynı zamanda işletme faaliyetlerinin belirlenen hedefler doğrultusunda sürdürülebilmesi için çok gerekli bir yönetim fonksiyonu olarak algılanmaktadır.Çalışmamızın birinci bölümünde, denetim kavramıyla ilgili olarak genel bir giriş yapılmıştır; tanımı, önemi, özellikleri, türleri ve amaçları hakkında bilgiler verilmiştir. Yapılan açıklamalar denetim kavramının iyice anlaşılmasını sağlayıp, daha sonraki bölümlerde iç denetim kavramının daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır.Çalışmamızın ikinci bölümünde, iç denetim kavramıyla ilgili olarak bilgiler verilmiştir. Bu kapsamda 10/12/2003 tarih ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile iç denetim kavramında yapılan düzenlemeler ele alınmış olup, yeni Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nda, Sermaye Piyasası Kurulu'nda ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu'nda iç denetim ile ilgili olarak yapılan düzenlemeler ele alınarak bu düzenlemelerin kuruluşlar açısından önemi ortaya konulmuştur.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, iç denetim sürecinin bir üniversite hastane işletmesinde uygulanma süreci ele alınmıştır. Yapılan uygulama ile birlikte hastane işletmesinin döner sermaye işletmesinin denetim sorunları ortaya konulmuş ve bu sorunlar için çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the businesses growing and becoming complicated in parallel with the economical developments, the need for internal audit in the business administrations function is increasing rapidly in order to track the activities. An effective internal audit system is regarded as the vital element of business administration and also regarded as a necessary management function to sustain business activities on the basis of the specified objectives.In the first part of this papers, a general overview of audit is introduced; its definition, types and objectives are detailed.Second part of that papers details the internal audit. In this framework, regulations made in the internal audit concept after the 5018 numbered Public Finance Management and Audit Act came into effect on December 12th, 2003 are discussed and other regulations of Draft Bill of Turkish Commercial Code, Capital Markets Board and Banking Regulation and Supervision Agency on internal audit and their impacts on businesses are also discussed.In the third part of this paper, implementation of internal audit in an University Hospital is discussed. With this implementation, audit issues of the revolving fund department of the University Hospital is determined and solution suggestions are put forward.