Vocal painting yöntemi'in eğitimsel boyutlarla incelenmesi ve koro eğitimi üzerindeki etkilerinin saptanması
Investigation of vocal painting method with educational dimensions and determination of its effects on choral education
  1. Tez No: 894726
  2. Yazar: HANDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sanat dallarına ait alanlar; sürekli olarak değişim ve gelişime açık, devamlı yenilenen ve ilerleyen bir yapıya sahiptir. Müziğin içerdiği her eğitim alanının ve bu eğitim alanlarına özgü verilen eğitimin de yenilikçi ve gelişen yapıyla aynı paralelde ve uyum içinde olması gereklidir. Bu paralelliği ve uyumu yakalayamayan bir eğitimde, gelişim ve ilerleme kaydetmek de mümkün olmayacaktır. Bireysel ses eğitiminde elde edilen başarı ve gelişim, toplu ses eğitimindeki performansını; aynı şekilde toplu ses eğitimindeki uyum ve koordinasyon da bireysel ses gelişimini olumlu yönde desteklemektedir. Bu sebeple farklı, eğitimsel gelişimi destekleyici yeni yöntemlere ve disiplinlerarası uygulamalara açık olmak; hem bireysel hem de toplu ses eğitiminde yenilikçi, yaratıcı çalışmaların üretilmesine ve bu alanlarda gelişimin desteklenmesine olanak sağlayacaktır. Yeni metotlardan biri olan ve yaratıcılığı içinde barındıran Vocal Painting, bu çalışmanın konusu olarak ele alınıp incelenmiştir. Günümüzde eğitim, yapılandırmacı bir yaklaşımla yapılmaktadır. Vocal Painting metodu da bu yaklaşıma hizmet etmektedir. Bu çalışma; Vocal Painting'in genel ilkelerini ve felsefesini ortaya koyarak performanslarda Vocal Painting dilinin nasıl kullanıldığının ve uygulandığının saptanmasını, Vocal Paintig'in eğitimsel boyutlarla ele alınarak incelenmesini ve öğrencilerin hem öz yeterlikleri üzerindeki hem de tutumları üzerindeki etkisinin saptanmasını amaçlamaktadır. Çalışmanın, daha önce Vocal Painting'i eğitimsel boyutlarıyla ele alan ve tanıtan bir araştırma yapılmamış olması sebebiyle alana bir katkı sağlaması bakımından ve bu yöntemin eğitimde uygulama sürecine katılabilmesi için bilinirliğinin sağlaması açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca hem bu alanda çalışan eğitimci ve icracılarla bu alana ilgi duyan kişilere kaynak olması bakımından hem de daha önce Vocal Painting'in öğrencilerin öz yeterlik ve tutumları üzerindeki etkilerinin ölçüldüğü bir araştırma yapılmamış olması bakımından da önemli bir çalışmadır. Bu çalışmada, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada uygulandığı karma yöntem kullanılmıştır. Nitel yöntemlerden literatür taraması ve durum çalışması yapılmıştır. Literatür taramasıyla mevcut kaynaklara ulaşılıp incelenmiş, durum çalışması kapsamında da yazılı, görsel, video gibi dokümanlar incelenerek; gözlem, görüşme gibi veri toplama araçları kullanılıp daha kapsamlı bilgilere erişilmiştir. Ayrıca nicel yöntemlerden yarı deneysel yöntem kullanılarak çalışma grubunun öz yeterlik ve tutum ölçekleri uygulanmış ve ölçeklerden elde edilen bilgiler, SPSS programına aktarılıp analiz edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak; şef görüşme formu, korist görüşme formu, koro dersi tutum ölçeği ve koro dersi öz yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırma ve veriler ışığında Vocal Painting'in müzik eğitiminde uygulanabilecek yenilikçi bir yöntem olduğu ve müzik eğitimi öğretim programı sistemine alınıp uygulanabileceği ve“seçmeli ders”olarak önerilebileceği ayrıca analizler yorumlanarak öğrencilerin öz yeterlikleri üzerindeki etkisinin cinsiyet, meslek, eğitim durumu farketmeksizin büyük ölçüde ve olumlu yönde olduğu; öğrencilerin tutumları üzerindeki etkisinin cinsiyet, meslek, eğitim durumu farketmeksizin büyük ölçüde ve olumlu yönde olduğu; Vocal Painting'in eğitimsel boyutlarıyla hem içeriğini oluşturan yapısal, programsal ve yöntem olarak hem de kişiler üzerindeki eğitimsel etkileri incelendiğinde iki yönde de paralel bir şekilde pozitif olarak olumlu olduğu sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fields of art are constantly open to change and development; they have a constantly renewing and progressing structure. Every field of education in music and the training given specific to these fields of education should be in parallel and in harmony with the innovative and developing structure. Development and progress will not be possible in an education that cannot achieve this parallelism and harmony. The success and development achieved in individual voice training positively supports the performance in collective voice training; likewise, harmony and coordination in collective voice training positively supports individual voice development. For this reason, being open to different, new methods and interdisciplinary practices that support educational development will enable the production of innovative, creative studies in both individual and collective voice education and support development in these areas. Vocal Painting, which is one of the new methods and contains creativity, is the subject of this study. Today's education is based on a constructivist approach. Vocal Painting method also serves this approach. This study aims to determine how Vocal Painting language is used and applied in performances, to examine Vocal Painting in terms of educational dimensions and to determine its effect on students' self-efficacy and attitudes by revealing the general principles and philosophy of Vocal Painting. It is thought that the study is important in terms of contributing to the field since there has not been a research that deals with and introduces Vocal Painting with its educational dimensions before, and in terms of ensuring the awareness of this method in order to participate in the application process in education. In addition, it is an important study both in terms of being a resource for educators and performers working in this field and for those who are interested in this field, and in terms of the fact that no research has been conducted before to measure the effects of Vocal Painting on students' self-efficacy and attitudes. In this study, a mixed method was used in which quantitative and qualitative methods were applied together. Literature review and case study were used as qualitative methods. Existing sources were accessed and examined through a literature review, and within the scope of the case study, documents such as written, visual and video documents were examined and data collection tools such as observation and interviews were used to access more comprehensive information. In addition, the self-efficacy and attitude scales of the study group were applied using the quasi-experimental method from quantitative methods and the information obtained from the scales was transferred to the SPSS program and analyzed. Conductor interview form, chorist interview form, choral lesson attitude scale and choral lesson self-efficacy scale were used as data collection tools in the study. In the light of this research and data, it can be stated that Vocal Painting is an innovative method that can be applied in music education and can be implemented in the music education curriculum system and can be recommended as an“elective course”. In addition, by interpreting the analyses, it is concluded that the effect of Vocal Painting on students' self-efficacy is largely and positively regardless of gender, occupation, and educational status, the effect of Vocal Painting on students' attitudes is largely and positively regardless of gender, occupation, and educational status. When the educational dimensions of Vocal Painting are examined both structurally, programmatically, and methodologically, which constitute the content of Vocal Painting, and its educational effects on individuals, it is concluded that it is positively positive in a parallel manner in both directions.