Yetişkinlerde algılanan romantik ilişki kalitesi ile psikolojik esneklik, bilişsel esneklik ve duygusal farkındalık arasındaki ilişki
The relationship between perceived romantic relationship quality, psychological flexibility, cognitive flexibility and emotional awareness in adults
  1. Tez No: 885833
  2. Yazar: KÜBRA YEŞİLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada yetişkinlerde algılanan romantik ilişki kalitesi, bilişsel esneklik, duygusal farkındalık ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca bazı kişisel özellikler (cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, eğitim düzeyi) açısından algılanan romantik ilişki kalitesinin farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin farklı illerinden katılan 19 ile 51 yaş aralığında olan 405 kişi oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri“Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği (ARİKÖ)”,“Kabul ve Eylem Formu-2”,“Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ)”ve“ Duygusal Öz Farkındalık Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada algılanan romantik ilişki kalitesi ile bilişsel esneklik, duygusal farkındalık ve psikolojik esneklik değişkenleri arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Bazı kişisel özellikler açısından ilişki bağımlılığının farklılaşıp farklılaşmadığı da bağımsız örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma neticesinde bilişsel esneklik, duygusal farkındalık ve psikolojik esnekliğin birlikte algılanan romantik ilişki kalitesini anlamlı olarak yordadığı görülmektedir. Algılanan romantik ilişki kalitesinin cinsiyete, medeni duruma ve çalışma durumuna göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the relationship between perceived romantic relationship quality, cognitive flexibility, emotional awareness and psychological flexibility in adults. The study also examined whether perceived romantic relationship quality differed in terms of some personal characteristics (gender, marital status, employment status, education level). The study group consisted of 405 people between the ages of 19 and 51 from different provinces of Turkey. The data of the study were collected with“Perceived Romantic Relationship Quality Scale (PRQS)”,“Acceptance and Action Form-2”,“Cognitive Flexibility Scale (CRS)”and“Emotional Self-Awareness Scale”. In the study, the relationships between perceived romantic relationship quality and cognitive flexibility, emotional self-awareness and psychological flexibility variables were examined by correlation and regression analyses. Independent sample t-Test and One-Way Analysis of Variance were also used to determine whether relationship dependency differs in terms of some personal characteristics. As a result of the study, cognitive flexibility, emotional awareness and psychological flexibility together significantly predict perceived romantic relationship quality. It was determined that perceived romantic relationship quality did not differ significantly according to gender, marital status and employment status.